Pierwsze wzmianki dotyczące wsi pojawiające się w dokumentacji historycznej dotyczą pierwszej połowy XIII wieku. Prawdopodobnie na miejscu pałacu znajdował się zameczek myśliwski księcia jaworskiego Henryka I, który sprzedał wieś i zameczek w ręce prywatne.

Pałac w Lubiechowej powstał prawdopodobnie w połowie XVIII wieku z inicjatywy Caspara Otto von Zedlitza. W 1786 roku wieś należała w całości do Caspara Conrada von Zedlitz. W pierwszych latach XIX wieku były tu 2 kościoły, 2 szkoły, plebania, pałac, 4 folwarki, 3 młyny wodne i wiatrak, a więc Lubiechowa była bogatą wsią. Od XVI do XIX wieku Zedlitzowie z Podgórek byli z krótkimi przerwami właścicielami Lubiechowej .W 1825 roku baron Caspar Conrad Gottlieb von Zedlitz sprzedał dziedziczne posiadłości tajnemu radcy stanu L.F.V.H. von Bülow. Minister od razu rozpoczął przebudowę pałacu w stylu klasycystycznym, dodając boczne skrzydła. Jednakże już w 1837 roku sprzedał majątek księciu Adamowi Czartoryskiemu właścicielowi Ciszycy koło Kowar. Czartoryski w cztery lata później pozbył się dóbr na rzecz radcy Carla Gustava Ernsta von Küster. Tenże przekształcił je w 1853 roku w majorat dla syna. Tuz przed końcem II wojny światowej nowym właścicielem majątku został dr Ferdinand hrabia von Magnus – Eckersdorf, ale nie wiadomo czy zdążył tu chociaż na chwilę zamieszkać.

Po wojnie w pałacu mieścił się dom wczasowy PKP. Potem, w 1962 roku, przeprowadzono jego remont z przeznaczeniem na ośrodek kolonijny. Następnie obiekt przeszedł pod zarząd gminy popadając w całkowitą ruinę. W 2013 roku od Starostwa powiatowego w Złotoryi pałac i park kupił właściciel gospodarstwa rolnego w Sokołowcu – Józef Żałobniak. Planując urządzić tu hotel i restaurację, scalił działki parkowe i rozpoczął remont, który zakończył się otwarciem kompleksu w lipcu 2021 roku.

Murowany, dwupiętrowy, podpiwniczony pałac został wzniesiony na planie prostokąta z bocznymi, parterowymi pawilonami dostawionymi do jego boków. Budowla nakryta czterospadowym dachem posiada cechy stylu klasycystycznego. Siedmioosiową elewację frontową poprzedzają schody i reprezentacyjny podjazd. Obok pałacu zobaczyć można także dawne oficyny pałacowe, a wśród nich rządcówkę (obecnie leśniczówkę) z 1807 roku z wmontowanymi w ścianę kamiennymi wykuszami. Za pałacem znajdują się pozostałości parku utworzonego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Lubiechowa jest położona 14 km na północny-wschód od Jeleniej Góry w kierunku na Świerzawę. Pałac znajduje się w centrum wsi, obok kościoła.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Główne wejście

  • Kartusz herbowy nad wejściem

  • Holl

  • Elewacja tylna

  • Oficyna

  • Pozostałość fontanny przed pałacem

  • Pomnik pomordowanym przez hitlerowców - przed pałacem