Półwysep Karpas to długa i płaska część lądu w północno-wschodniej części wyspy przez turystów nazywana jest żartobliwie gryfem gitary lub rączką od patelni. Długość półwyspu wynosi ok. 80 km a szerokość 10-11 km. Malowniczy zakątek stanowi też ostoję dzikiej przyrody, niewiele bowiem pozostało miejsc, w których żółwie morskie składają swoje jaja, a dowodem na to są okoliczne plaże. Wspaniałe ruiny kościołów, mozaiki i zarysy starożytnych miast świadczą o bogatej przeszłości co sprawia, że teren półwyspu jest niezwykle często odwiedzany przez wczasowiczów podróżujących po północnej części Cypru.
Zwiedzimy tłocznę oliwy i Dipkarpaz (greckie Rizokaprpaso) najbardziej wysunięte na północ miasto Cypru, będące bramą do Parku Narodowego Karpaz, gdzie już na wjeździe przywitają nas tu najważniejsi lokatorzy półwyspu – dzikie osiołki. Jest to jedno z nielicznych już miejsc po tej stronie wyspy, które zamieszkują w harmonii zarówno Grecy jak i Turcy Cypryjscy.
W centrum Dipkarpaz zachował się kościół św. Synezjoza, który na szczęście, podobnie jak większość innych kościołów na północy, nie został zdewastowany, a powyżej świątyni stoi meczet. Ostatni odcinek drogi, znajdujący się za miejscowością Dikarpaz to prawdziwa podróż w czasie, ponieważ poza dziurawym asfaltem szosy nie ma żadnych oznak współczesnej cywilizacji.
Odwiedzimy słynny klasztor Św. Andrzeja Apostoła. Klasztor leży prawie na samym koniuszku półwyspu Karpas (do miejsca o nazwie Cape Andreas jest 5 km). Najstarszą częścią monastyru jest kaplica poniżej klasztoru, która pochodzi z XV wieku, a została zbudowana wokół groty, gdzie dalej bije cudowne źródło. Natomiast jeśli chodzi o zabudowania klasztorne łącznie z kościołem pochodzą z 1867 roku. Legenda mówi, że brat św. Piotra właśnie w tym miejscu zszedł na brzeg podczas swojej podróży, a jego spragniona załoga wykopała skałę, pod którą znalazła źródełko.
Wielką popularnością na półwyspie jak i na całej wyspie Cypr cieszy się plaża Golden Beach, która zachwyca swoim pięknem, ponieważ ozdobiona jest złocistymi wydmami i gdzie orzeźwimy się kąpielą w krystalicznie czystym morzu.
Zwieńczeniem wyprawy na półwysep mogą być odwiedziny w zamku Kantara leżącym w centrum wielu historycznych wydarzeń związanych chociażby z Ryszardem Lwie Serce, który sprawował władzę na wyspie. Do warowni wiedzie niezwykle malownicza droga, a miejsce ze wspaniałymi widokami idealnie nadaje się na piknik.
Półwysep Karpas jest położony w północno-wschodniej części wyspy. Klasztor św. Andrzeja jest oddalony od Nikozji około 110 km.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2024 roku.