Skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku została zbudowana w 1927 roku. Podczas inauguracyjnego konkursu został ustanowiony przez Austriaka Heinricha Mayerla pierwszy rekord Bregisel, który wynosił 47,5 metra. W 1928 roku dobudowano wieżę startową, a nowy rekord skoczni pobił Norweg Alf Andersen, który skoczył na odległość 63 metry. W 1933 roku po przebudowie obiektu na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, rekord został pobity przez Norwega Birgera Ruuda i odtąd wynosił 74 metry.
W 1941 roku wybieg został wykorzystany jako boisko piłkarskie, kibice zajęli oprócz trybun także wieżę startową. Nie wytrzymała ona przeciążenia i zawaliła się. Zginęły cztery osoby. Odbudowę ukończono dopiero po wojnie, w 1949 roku.
Po raz pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbył się na Bergisel w 1953 roku. W 1976 roku zbudowano nową, betonową wieżę startową. Późniejsze duże przebudowy miały miejsce przy okazji większych zawodów. W ostatnich latach Bergisel była już skocznią nieco przestarzałą, przed TCS w sezonie 2000/2001 dostała warunkowe przedłużenie homologacji. Wkrótce potem przeszła kolejną gruntowną przebudowę – wiosną 2001 została zburzona.
Charakterystyczną bardzo nowoczesną wieżę zaprojektowała Zaha Hadid, pochodząca z Iraku. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia, która poza czasem zawodów i większych świąt jest dostępna dla turystów. Bergisel jest skocznią „otwartą”, na którą każdy może wejść lub wjechać za kilka euro. Obiekt ma charakterystyczne położenie – wybieg nie jest płaski, lecz kończy się przeciwstokiem. Taka konstrukcja ma pozwolić skoczkom szybciej hamować – nie ma tu dużo miejsca, bo blisko za trybunami znajduje się… cmentarz, widoczny z wieży, stały powód ponurych żartów na temat skoczni.
Obecnie punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 120 m. Wielkość skoczni to 130 m. Oficjalny rekord skoczni należy do Svena Hannavalda i wynosi 134,5 m., a został ustanowiony 4 stycznia 2002. Jednak najdłuższe skoki na Bergisel oddali Adam Małysz i Daniel Forfang i wynosiły one 136 m. Na Bergisel na przełomie roku organizowany jest trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Oprócz tego dwukrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Świata i również dwukrotnie – Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
U podnóża skoczni znajduje się niewielki, drewniany pałacyk cesarski, oraz pomnik bohatera narodowego Tyrolu – Hofera. roku.
Skocznia jest położona w południowej części miasta, nad autostradą Innsbruck-Włochy, wiodącą przez przełęcz Brenner.
Zdjęcia wykonano w grudniu 2009 roku.