Zamek cesarski – Hofburg w Innsbrucku zbudowany w XIV wieku znajduje się w samym centrum starego miasta. Początkowo pełnił role obronne i był siedzibą margrabiów Tyrolu. W 1453 roku arcyksiążę Zygmunt kazał zbudować bardziej okazałą książęcą siedzibę w stylu gotyckim. Do dzisiaj w piwnicach Hofburga przetrwało późnogotyckie sklepienie.

Najważniejszy okres w historii zamku to lata 1495–1519 r. W tym czasie zamek został przebudowany na późnogotycką rezydencję cesarza Maksymiliana I, który przeniósł tu swój cesarski dwór. Powstała wówczas czteroskrzydłowa, czterokondygnacyjna budowla okalająca wewnętrzny dziedziniec, wzniesiona na planie litery P. Elewacja frontowa, obecnie zwieńczona attyką jest flankowana w narożach dwoma okrągłymi basztami.

W latach 1536-70 Hofburg zyskał barokowy wygląd, a później w latach 1754-56 Maria Teresa Habsburg dokonała przebudowy zamku na styl rokokowy. Na jej cześć wybudowano kolumnę, na szczycie której znajduje się jej posąg. Plany przebudowy części południowej sporządził Johann Martin Gumpp, który następnie przebudował również front i klatkę schodową zamku. Jego pracę kontynuował Konstantin Johann Walter. Sale reprezentacyjne na drugim piętrze zostały ukończone w 1773 roku.

Najbardziej reprezentacyjną salą Hofburga jest Sala Olbrzymia. Ma ona wysokość dwóch pięter i jest zdobiona złoto-białymi sztukateriami. Jest to zarazem najładniejsza sala zamku. Oprócz portretów rodziny cesarskiej na ścianach warto przyjrzeć się freskowi na suficie autorstwa Franza Antona Maulbertscha. Przedstawia on triumf domu habsburskiego. Zamek, obecnie mieszczący muzeum, uznany został za jedną z trzech najważniejszych kulturalnych budowli Austrii obok wiedeńskich zamków Hofburg i Schönbrunn. Cała zabudowa zamkowa obejmuje powierzchnię 26 300 m², jednak apartamenty cesarskie (27 pokoi na 2. piętrze budynku) udostępnione do zwiedzania obejmują ok. 2 150 m². Są wśród nich m.in.: sala balowa, sale reprezentacyjne, kaplica zamkowa, sypialnie cesarskie, salony, pokój cesarzowej Sisi, pokój chiński, salon z biedermeierowską kolekcją mebli i wiele innych.

Zamek znajduje się przy ulicy Rennweg 1.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Dziedziniec

  • Dziedziniec

  • Narożna baszta