Wiedeń został założony około 500 roku p.n.e. jako osada celtycka. W 15 roku p.n.e miasto pełniło funkcję rzymskiego posterunku granicznego, pod nazwą Vindobona, strzegącego Imperium Rzymskiego przed najazdami germanów. W 1221 roku Wiedeń uzyskał prwa miejskie. We wczesnym średniowieczu miasto rządzone było przez dynastię Babenbergów, a po jej wygaśnięciu, w latach 1251-76, znajdowało się pod panowaniem czeskiego króla Przemysła Ottokara II, za którego rządów nastąpił okres rozkwitu gospodarczego, mimo pożarów w 1258 i 1262 roku. W 1276 roku rządy objęła dynastia Habsburgów, za których rządów Wiedeń stał się stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W czasie panowania Rudolfa IV Założyciela (1358–65) rozpoczęła się budowa katedry św. Szczepana i utworzono uniwersytet. W 1485 roku Wiedeń został zdobyty przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Pod jego panowaniem pełnił przez pięć lat funkcję stolicy Królestwa Węgier. W XVI wieku Wiedeń był miastem bardzo zróżnicowanym narodowościowo i był porównywany do biblijnej wieży Babel. Od połowy XVI wieku zaczęto rozbudowywać fortyfikacje miejskie z powodu ciągłego zagrożenia ze strony tureckiej. W XVI i XVII wieku, dwukrotnie zdołano odeprzeć ataki Turków, również dzięki pomocy ze strony Polski (odsciecz wiedeńska króla Jana III Sobieskiego). W 1679 roku miasto dotknęła epidemia zarazy, która pochłonęła życie około 70 tys. mieszkańców. Po serii klęsk, które nawiedziły miasto, w XVIII wieku rozpoczął się tzw. „złoty okres” w historii miasta. Znacznie rozwinął się handel, przemysł, kultura i sztuka. W latach 1814–15 w Wiedniu obradował kongres wiedeński, na którym ustalono nowy ład w Europie po wojnach napoleońskich. W okresie Wiosny Ludów, w 1848 roku doszło do licznych manifestacji społecznych w mieście, mieszkańcy domagali wprowadzenia reform w kraju. Wkrótce po tym władzę objął Franciszek Józef I, który doprowadził do utworzenia monarchii austro-węgierskiej w 1867 roku. W owym czasie zlikwidowano mury obronne, by na ich miejscu zbudować reprezentacyjną ulicę miasta, Ringstrasse. Wówczas też powstało wiele budowli, które do dziś pełnią swą reprezentacyjną funkcję. W roku 1918, po zakończeniu I wojny światowej, Wiedeń stał się stolicą republiki austriackiej. W latach 20. i 30. XX wieku stolica Austrii była bastionem socjalizmu, wtedy też uzyskała przydomek „Czerwony Wiedeń”. W 1938 roku, do Wiednia triumfalnie wkroczył Adolf Hitler. W tymże roku nastąpiło też Przyłączenie Austrii do Rzeszy, przez co Wiedeń utracił funkcję stolicy na rzecz Berlina. W 1945 roku w wyniku udanej ofensywy sowieckiej miasto zostało przejęte z rąk Niemców. Po 1945 roku Wiedeń ponownie stał się stolicą Austrii.
Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX wieku, zostało w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Najważniejsze zabytki to:
– Gotycka katedra św. Szczepana (niem. Stephansdom) – jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Budowa kościoła zakończyła się w 1276 roku (osobny artykuł).
– Pałac Hofburg – dawna rezydencja cesarska pełniąca funkcję pałacu zimowego. Budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a w kolejnych epokach budynek był wielokrotnie przebudowywany (osobny artykuł).
– Pałac Schönbrunn (niem. Schloss Schönbrunn) – niegdyś letnia rezydencja cesarska. Za czasów Marii Teresy został przebudowany w stylu francuskim. W pałacu urodził się i umarł Franciszek Józef I (osobny artykuł).
– Romański kościół św. Ruprechta (niem. Ruprechtskirche) – najstarszy kościół Wiednia, wielokrotnie rekonstruowany i przebudowywany (osobny artykuł).
– Ratusz (niem. Wiener Rathaus) – zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1872–83 według projektu Friedricha von Schmidta (osobny artykuł).
– Neogotycki Kościół Wotywny (niem. Votivkirche) – wybudowany w latach 1855–79 z fundacji cesarza Maksymiliana (osobny artykuł).
– Kościół kapucynów (niem. Kapuzinerkirche) – rzymskokatolicka świątynia wybudowana w XVII wieku. W jego podziemiach znajduje się Kaisergruft (Krypta Cesarska), w której spoczywają Habsburgowie począwszy od 1633 roku (osobny artykuł).
– Kahlenberg (Łysa Góra) – wzgórze w Lesie Wiedeńskim o wysokości 484 m n.p.m.. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami (osobny artykuł).
– Parlament – attyka budowli przyozdobiona jest marmurowymi figurami przedstawiającymi uczonych i starożytnych mężów stanu. W środkowej części budynku znajduje się Sala Kolumnowa i Sala Przyjęć z galerią portretów (osobny artykuł)
– Kolumna Morowa (niem. Pestsäule) – wzniesiona w stylu barokowym, zbudowana z polecenia cesarza Leopolda I w 1679 roku na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy.
– Kościół św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche) – barokowa, bogato zdobiona świątynia została zbudowana na polecenie Karola VI po ostatniej z kilku epidemii dżumy, które nawiedziły Wiedeń. Budowa wg. projektu Johanna Berhnadda Fischera von Erlacha trwała w latach 1716–37. Kościół wzniesiono na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. W centrum fasady, na osi z kopułą, umieszczono portyk, flankowany przez dwie kolumny (dzwonnice) pokryte spiralnie biegnącymi płaskorzeźbami.
– Pałac Augarten (niem. Augartenpalais) – główna siedziba Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego – Sängerknaben. W pałacu znajduje się gimnazjum. Tutaj mają miejsce próby chóru.
– Belweder – zespół pałacowo-ogrodowy, który był letnią rezydencją księcia Eugeniusza.
– Pałac Kinskich (niem. Palais Kinsky) – wzniesiony w stylu barokowym, związany jest z rodem Kinsky, który jest właścicielem pałacu od roku 1784. Pałac wybudowany został w latach 1713–19 przez Johanna Lucasa von Hildebrandta. 7 maja 1763 roku urodził się tu książę Józef Poniatowski.
– Wiener Prater – największy park publiczny w środkowej Europie i jeden z największych na świecie. Park zajmuje około 1700 ha. W 1766 roku cesarz Józef II udostępnił mieszkańcom dawne tereny łowieckie Habsburgów. Dało to początek powstaniu parku rozrywki. Na Praterze znajduje się stadion im. Ernsta Happela oraz lunapark, który obecnie jest największym europejskim wesołym miasteczkiem. W lunaparku znajduje się około 280 atrakcji. Każda kosztuje w granicach od 1 do 15 Euro. Są tu dostępne prawie wszystkie rodzaje karuzel świata.
Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii, położonym w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.
Nowe zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1997 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.