Jak głosi jedna z miejscowych legend Ávilę założył jeden z synów mitycznego Herkulesa. Najstarsze zapiski historyczne sięgają jednak dopiero czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez jedno z celtyberyjskich plemion warowna osada zwana Obila. W późniejszym czasie dostała się pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa podbili i zajęli ją Wizygoci. W kolejnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a ciągłe starcia zbrojne przyczyniły się do jego wyludnienia. Po podbiciu Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów Ávila znajdowała się pod ich panowaniem przez blisko trzy kolejne stulecia. W tym czasie Maurowie wznieśli tu warowny zamek, którego pozostałości przetrwały do czasów obecnych. W czasie rekonkwisty w 1085 roku miasto zostało zdobyte i przejęte przez wojska króla Kastylii i Leonu – Alfonsa VI. Wtedy też w obawie przed atakami Maurów Ávila otoczona została potężnymi blisko 2,5 kilometrowymi murami obronnymi (Las Murallas) z 9 bramami i licznymi basztami. Obwarowania te przetrwały w prawie idealnym stanie do czasów obecnych i wraz z zabytkowym starym miastem zostały w 1985 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1515 roku w Ávili urodziła się słynna hiszpańska mistyczka i reformatorka zakonu karmelitów św. Teresa. To właśnie ona wraz ze św. Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpoczęto budowę gotyckiej katedry Chrystusa Zbawiciela w Ávili (hiszp. Catedral del Salvador. Możliwe, że w 1091 roku Alvar García rozpoczął budowę na pozostałościach kościoła Chrystusa Zbawiciela, zrujnowanego przez muzułmanów, a Alfons VI pokrył koszty budowy. Katedra została zaprojektowana tak, aby łączyć funkcje świątyni i twierdzy, dlatego absyda jest elementem muru obronnego. Obecnie większość historyków przypisuje projekt katedry mistrzowi Fruchel działającemu w XII wieku, który miał wybudować najstarszą część katedry (elementy w stylu na pograniczu architektury romańskiej i gotyckiej), podczas gdy nawy i sąsiadujące z nimi kaplice oraz wykończenie wież były wynikiem późniejszych prac prowadzonych między XIII i XVI wiekiem. Świątynia wzniesiona na planie krzyża łacińskiego, posiada dwa portale: główny, flankowany dwiema wieżami, z których jedna jest niedokończona, co nadaje jej wygląd kościoła-twierdzy, oraz drugi portal Apostołów na jednym z boków. W głównej kaplicy znajduje się wspaniały ołtarz wykonany przez Vasco de la Zarza oraz obrazy Berruguete i Juana de Borgoña. Witraże pochodzą z XV wieku. W ambicie znajduje się arcydzieło Vasco de la Zarza, alabastrowy grobowiec El Tostado. Chór i krużganek dobudowano później, w XVI wieku.
Z Avilą nierozerwalnie jest związana postać św. Teresy od Jezusa (hiszp. Santa Teresa de Jesús). To patronka miasta, która przyczyniła się do jego rozsławienia. O tym jak duże znaczenie odgrywa ona w życiu mieszkańców Avili, możemy przekonać się właściwie na każdym kroku. Św. Teresa została kanonizowana w roku 1622, czterdzieści lat po śmierci, przez papieża Grzegorza XV. Kortezy Generalne w roku 1617 pośmiertnie wywyższyły ją, ogłaszając patronką Hiszpanii, a Uniwersytet w Salamance przyznał jej tytuł Doctor ecclesiae. W roku 1970 papież Paweł VI ogłosił ją Doktorem Kościoła. Można odwiedzić klasztor św. Teresy, zbudowany na miejscu jej rodzinnego domu według projektu architekta Fray Alonsa de San José. W barokowym kościele wyróżnia się fasada oraz wnętrze na planie krzyża łacińskiego, w którego nawach bocznych znajdują się wspaniałe rzeźby mistrza Gregoria Fernándeza. Wnętrze mieści salę z relikwiami świętej i kaplicę ozdobioną scenami z jej życia. Tuż obok znajduje się Muzeum św. Teresy. Najważniejsze miejsca związane z jej życiem i kultem:
– Convento de Santa Teresa – klasztor św. Teresy, który został wybudowany w miejscu jej narodzin;
– Monasterio de la Encarnación (Klasztor Wcielenia);
– Monasterio de San José (zakon i kościół św. Józefa);
– Convento de Nuestra Señora de Gracia (Klasztor Matki Bożej Łaskawej).
Niewątpliwym symbolem Avili są potężne mury obronne Las Muralllas pochodzące z XI wieku. To arcydzieło średniowiecznej architektury obronnej pozostało do dziś w stanie praktycznie nienaruszonym. Są widoczne z daleka i czyni ą miasto jednym z najlepiej zachowanych obszarów otoczonych murem w Europie. Olbrzymia konstrukcja ma ponad 2,5 km długości i 3 m grubości, średnią wysokość 12 m, a dodatkowo posiada 9 bram otoczonych dwoma basztami i 87 półokrągłych wież rozciągniętych na całej długości murów. Z bram dwie są najbardziej znane i imponujące: La Puerta del Alcázar i San Vicente. La Puerta del Alcázar, znana także pod nazwą Puerta del Mercado Grande, znajduje się na Plaza de Santa Teresa i tworzą ją dwie masywne wieże połączone łukiem. Rozciągające się stąd widoki na katedrę, Plaza del Mercado Grande i okolice miasta sprawiają, że zdecydowanie warto się na nie wspiąć. Wejście na mury jest możliwe w czterech miejscach. Łączna długość murów udostępnionym zwiedzającym to ponad 1700 m, która podzielona jest na dwie trasy. Krótsza 260 m rozpoczyna się i kończy przy Puerta del Alcázar, a dłuższą 1440 m można zacząć i skończyć w jednym z trzech punktów: Casa de las Carnicerias (ulica San Segundo, niedaleko katedry), Puente Adaja (ulica Marques de Santo Domingo) lub Arco del Carmen (Plac Concepción Arenal).
Avila (Ávila de los Caballeros) – to stolica prowincji Avila w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i Leon. Avila jest położona około 100 km na północny-zachód od Madrytu.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.