Barokowy kościół Nawiedzenia NMP w Bardzie został wzniesiony w latach 1686-1704 przez cystersów za rządów opata Augustyna Nedecka wg. projektu Michała Kleina. Świątynię wzniesiono w kształcie trójnawowej, emporowej bazyliki bez transeptu. W fasadzie znajdują się dwie wysokie wieże widoczne z daleka nad miastem. Kościół ma 54,5 m długości, 26 m szerokości i 25 m wysokości i może pomieścić około 5 tys. wiernych. Ołtarz główny jest dziełem Mikołaja Richtera, a obraz w nim umieszczony, przedstawiający scenę Nawiedzenia św. Elżbiety namalował Michał Willmann. Zwieńczenie ołtarza tworzy figura Matki Bożej Bardzkiej umieszczona w oszklonej szafce oraz rzeźbiona grupa Trójcy Świętej. Uwagę zwraca również barokowa ambona oraz jedne z najokazalszych na Dolnym Śląsku organy wykonane przez F. Eberharda w 1759 roku. Obok świątyni postawiono budynki klasztorne, gdzie do 1810 roku przebywali cystersi. Na początku XX wieku klasztor objęli redemptoryści, którzy mieszkają w nim do dziś.

Budowę kamiennego mostu na Nysie Kłodzkiej rozpoczęto w 1515 roku, a ukończono dopiero w 1589. Był on wielokrotnie przebudowywany, a w 1909 roku uzyskał ostatecznie obecny kształt : trójprzęsłowy, kamienne na potężnych filarach z ostrogami, przesklepiony ostrołukowo. W 1945 roku został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców i odbudowano go w pierwotnej formie w latach 50-tych. 

Bardo, miasto o dziewięćsetletniej historii jest położone w Przesmyku Bardzkim u stóp Gór Bardzkich. Leży ono na trasie Wrocław-Kłodzko nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Ze względu na swoje położenie bywa określane jako „Złote Wrota Ziemi Kłodzkiej”. 

Miasto jest położone 11 km na północ od Kłodzka, przy drodze nr 8 do Ząbkowic Śląskich.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku. 

  • Ulica prowadząca do kościoła

  • Fasada

  • Ołtarz główny

  • Figura Matki Bożej Bardzkiej

  • Prospekt organowy

  • Archanioł Michał

  • Kamienny most nad Nysą