Kościół Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekerk) został zbudowany w latach 1225–1549 i przedstawia mieszankę stylów architektonicznych – od gotyku po barok. Trzynawową świątynię prawie w całości wybudowano z cegły. Nawę główną wzniesiono w charakterystycznym dla tego regionu stylu, tzw. gotyku skaldyjskim. Do jej zbudowania wykorzystano kamień sprowadzany z Tournai. W prezbiterium i absydzie można zauważyć elementy francuskie, natomiast lektorium oddzielające nawę od prezbiterium to już przykład gotyku brabanckiego. Na przestrzeni wieków świątynię kilkakrotnie poddawano przebudowie. Jej 122 metrowa wieża jest drugą najwyższą na świecie jeżeli chodzi o kościoły zbudowane z cegły, po wieży kościoła św. Marcina w Landshut w Niemczech (130,6 m).
Tym co przyciąga do kościoła setki tysięcy turystów rocznie są wspaniałe dzieła sztuki gromadzone tutaj przez stulecia. W prezbiterium, za głównym ołtarzem, znajdują się grobowce księcia Burgundii Karola Śmiałego i jego córki, księżnej Marii. Pozłacane brązowe figury ojca i córki spoczywają na wypolerowanych płytach z czarnego kamienia. Oboje mają korony na głowach. Książę jest w pełnej zbroi i z Orderem Złotego Runa. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest rzeźba Michała Anioła – Madonna z Bruggi – powstała w 1504 roku, jedno z nielicznych dzieł tego artysty, znajdujących się poza granicami Włoch. Rzeźbę wykonano z marmuru kararyjskiego, pochodzącego z okolic Carrary, w stylu florenckiego renesansu. Jest ona wyjątkowa nie tylko z powodu wielkiego kunsztu Michała Anioła, ale także dlatego, iż zerwał on tu z regułą jaką było przedstawianie Marii trzymającej Jezusa w ramionach. W przypadku rzeźby Madonna i Dzieciątko Jezus stoi między kolanami Marii i jest przez nią trzymany za rękę. Twarz malutkiego Jezusa jest beztroska, natomiast Maria jest pełna niepokoju i troski o dalsze losy syna. Prawdopodobnie przeznaczona była początkowo dla katedry w Sienie, ale została sprzedana kupcom z Brugii, braciom Janowi i Alexandrowi Mouscron, którzy w 1514 roku podarowali ją kościołowi Najświętszej Marii Panny. Rzeźba dwukrotnie była zagrabiana przez okupantów – w 1794 roku przez francuskich rewolucjonistów i w 1944 roku przez Niemców, ale za każdym razem ją odzyskiwano.
Wspaniały obraz Madonna siedmiobolesna datowany na lata 1518-35. Jego twórcą jest urodzony w Brugii artysta A. Isenbrandt. Postać Marii, z rękoma złożonymi do modlitwy, otoczona jest siedmioma kameami ukazującymi przyczynę jej utrapień, tj. Proroctwo Symeona, Ucieczkę do Egiptu, Szukanie Jezusa w świątyni, Niesienie Krzyża, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża, oraz Złożenie Jezusa do grobu. Góra Kalwaria, to wspaniały tryptyk namalowany przez Bernarda van Orley. Stworzenie tego obrazu zleciła Małgorzata Austriacka w celu upamiętnienia jej męża. Ostatecznie obraz podarowano kościołowi nieukończony. Dzieło dokończył w 1561 roku Marcus Gerard. Monstrancja ta jest dziełem złotnika Jean Beaucourt (1725). Jej centralnym motywem jest korona ozdobiona wspaniałymi diamentami. Rzeźby apostołów oraz wielki lichtarz ( stojący świecznik, przeznaczony dla jednej świecy) pochodzą z 1618 roku. Dębowa rzeźbiona ambona z 1743 roku to dzieło Jana Antoon Gaeremyn. Kościół Najświętszej Marii Panny nie jest najważniejszy w hierarchii kościołów w Brugii (miano katedry nosi kościół Św. Salwatora), a mimo to odwiedza go zdecydowanie najwięcej turystów. Każda osoba chcąca pomodlić się w kościele może poruszać się tylko w wyznaczonych do modlitwy miejscach. Zwiedzanie całego kościoła i dzieł sztuki wymaga zakupienia biletu.
Kościół znajduje się w centrum miasta, przy ul. Mariastraat.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.