Neogotycki dwór w Boguszynie został zbudowany, w formie zameczku, w latach czterdziestych XIX wieku z inicjatywy rodziny Sczanieckich, ówczesnych właścicieli majątku. Rezydencja wzniesiona na rzucie zbliżonym do prostokąta składa się z kilku brył różnej wielkości i kształtu – parterowych i piętrowych. Charakterystycznym elementem jest niska, przysadzista wieża zwieńczona krenelażem, a ponadto ceglane dekoracje, 8-boczne narożne wieżyczki, arkadowe fryzy i nadokienniki. Całość nakryto dwuspadowymi dachami. Założenie jest otoczone mocno przetrzebionym parkiem krajobrazowym o powierzchni 1,4 ha, założonym w 1820 roku przez Ludwika Sczanieckiego według wzorów francuskich, ze starodrzewem i dużym stawem. Przy stawie znajduje się neogotycka, monumentalna brama wjazdowa wzniesiona między 1865 a 1878 rokiem. W 1905 roku umieszczono obok bramy płytę z piaskowca z napisem „Poległym 1831”.

          Po Sczanieckich wieś przeszła w ręce Hermanna Kennemanna (twórcy Hakaty), a następnie przez małżeństwo jego córki do rodziny von Jouanne’ów. W 1939 roku majątek należał do Maksymiliana von Jouanne. Po wojnie w pałacu gospodarzył miejscowy PGR co doprowadziło go do dewastacji. W 2001 roku założenie zostało sprzedane prywatnemu inwestorowi. W pałacu miał powstać hotel i baza agroturystyczna. W 2012 roku w opuszczonym zabytku nic się nie dzieje. Widać tylko postępującą dewastację.

           Boguszyn jest położony 5,5 km na wschód od Książa Wielkopolskiego, przy drodze nr 436 do Nowego Miasta nad Wartą. Pałac znajduje się w północnej części wsi.

           Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna i wieża

  • Brama wjazdowa