W Borętach znajdowały się dwa kościoły – katolicki i ewangelicki.

Obecnie katolicki pw. św. Katarzyny znajduje się w ruinie. Został on zbudowany w XIV wieku. Była to jednonawowa, murowana budowla posiadająca drewnianą wieżę od zachodu, prezbiterium od wschodu. Prostokątna nawa o wymiarach 10,75 x 12,65 m była nakryta dwuspadowym dachem. Czworoboczna, murowano-drewniana wieża była zbieżna ku górze, przykryta altaną i zwieńczona spiczastym hełmem. Pod jej drewnianą częścią znajdowała się kruchta. Wieża przypuszczalnie była przebudowana w XVI wieku. W roku 1945 kościół został spalony. Do dziś zachowały się mury świątyni do wysokości około 3-5 metrów. W kruchcie leżą dawne płyty nagrobne, a w prezbiterium stoi żeliwny krzyż. Ruinę otacza cmentarz, a całość jest ogrodzona i udostępniona do zwiedzania.

130 metrów na wschód od ruin stoi druga świątynia, dawny kościół ewangelicki (obecnie katolicki również pw. św. Katarzyny). Kościół wzniesiono na początku XVIII wieku, a następnie przebudowano w latach 1841-42. Jest to konstrukcja ryglowa, zbudowana na planie prostokąta, orientowana, z drewnianą, czworoboczną wieżyczką od strony zachodniej, nakrytą hełmem zwieńczonym kulą. Wyposażenie świątyni utrzymane jest skromnie i pochodzi z XIX wieku. Funkcję ołtarza głównego pełni XVII-wieczny obraz olejny. Charakterystycznymi elementami wnętrza świątyni są epitafia rozmieszczone na bocznych ścianach oraz charakterystyczne dla ewangelików empory. Z okresu XVIII i XIX wieku pochodzą żyrandole z inskrypcjami oraz prospekt organowy.

Boręty są położone na Żuławach Malborskich,  oddalone o ok. 5 km na północ od Lisewa Malborskiego i 16 km na północny-zachód od Malborka.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.

  • Ruiny kościoła katolickiego

  • Portal wejściowy

  • Kruchta

  • Płyty nagrobne

  • Nawa

  • Prezbiterium

  • Dawny kościół ewangelicki