Neorenesansowy pałac w Burkatowie powstał w połowie XIX wieku na miejscu starszego założenia, które strawił pożar w 1834 roku. Inicjatorem budowy nowego założenia był hrabia Carl von Puckler z Tannhausen, królewski starosta i szambelan, którego główną siedzibę stanowiła Górna Bystrzyca. Był on właścicielem tutejszego majątku w latach 1795-1898. W 1895 roku pałac został gruntownie odrestaurowany i rozbudowany.

Powstała rezydencja jest budowlą dwukondygnacyjną, założoną na rzucie zbliżonym do litery „L”, krytą dachem czterospadowym. Od strony dziedzińca, pomiędzy skrzydłami umieszczono półokrągłą wieżyczkę w której znajduje się klatka schodowa. Dookoła pałacu znajdują się XIX-to wieczne budynki gospodarcze oraz park krajobrazowy ze stawem. 

W posiadaniu rodziny von Pucklerów, Burkatów pozostaje do czasów II wojny światowej. W latach 1902-12 jako właściciel majoratu dóbr figuruje hrabia Heinrich von Puckler, w latach 1917-26 Karivon Pückler, baron z Grodźca, a w latach 1930-37 hrabia Sylvius von Pückler. Po II wojnie światowej pałac stanowił siedzibą miejscowego PGR-u, który urządził w nim biura i mieszkania dla pracowników. Obecnie mocno zaniedbany obiekt w dalszym ciągu pełni funkcje mieszkaniowe.

Burkatów jest położony 6 km na południe od Świdnicy, przy lokalnej drodze do Zagórza Śląskiego. Zespół pałacowy położony jest w północnej części wsi.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.

  • Dziedziniec z wieżyczką