Dom podcieniowy w Bystrzu został zbudowany w 1819 roku przez budowniczego Jakuba Jamveta, co zostało zaznaczone na jednej z belek gzymsowych.
Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na kamiennej podmurówce. Ściany głównej części budynku zostały otynkowane, a szczyty oszalowane pionowo. Głęboka, ryglowa wystawka wypełniona żółtą cegłą, umieszczona jest od frontu zasadniczej części domu. Wspiera ją 8 drewnianych kolumn, stojących na ceglanych podstawach, zwieńczonych głowicami jońskimi. Nad kolumnami biegnie pas dekorowanego gzymsu. Budynek jest bardzo bogato zdobiony w detal architektoniczny – gzymsy, kolumny, deski narożników oraz dekoracyjne drzwi wejściowe. Obecnie jest on zamieszkany przez dwie rodziny. Jak widać na załączonych zdjęciach dom jest mocno zaniedbany.
Bystrze jest położone 8 km na południowy-wschód od Tczewa, 1,5 km na południe (kierunek Mątowy Wielkie) od drogi nr 22 do Malborka. Dom podcieniowy nr 5 zlokalizowany jest w północnej części wsi, tuż przy drodze, po jej wschodniej stronie.
Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.