Klasycystyczny pałac w Bytyniu wybudowano w latach trzydziestych XIX wieku dla Eufrozyny (z domu Niegolewskiej, primo voto Gąsiorowskiej) i Jana Mierzyńskich, prawdopodobnie według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Rezydencję wzniesiono na miejscu klasycystycznego dworu wybudowanego w 1785 roku dla Felicjana Niegolewskiego.
Nowy pałac to dwukondygnacyjna, symetryczna budowla, zbudowana na rzucie prostokąta. W elewacji frontowej obiekt posiada ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem, wsparty na czterech filarach portyku. W elewacji ogrodowej znajduje się półkolisty ryzalit mieszczący salę balową, z dekoracją nawiązującą do wzorów manierystyczno-barokowych. Parter ryzalitu jest boniowany o dwu oknach i drzwiach prowadzących na taras, został on oddzielony od piętra balkonem o metalowej kutej balustradzie, wspartej na konsolach podtrzymywanych przez kariatydy. Pomiędzy kondygnacją parteru i piętra znajduje się profilowany gzyms. Do obu elewacji bocznych przylegają parterowe aneksy z płaskimi dachami, wysunięte znacznie przed lico elewacji ogrodowej korpusu głównego. Wnętrze pałacu posiada układ dwutraktowy z reprezentacyjnym hallem i salonem na osi. W pomieszczeniach zachowały się dwa marmurowe kominki sprowadzone przez Bronisława Gąsiorowskiego z Francji lub Włoch. Przy pałacu umiejscowiono oficynę z XIX wieku, na wschód od pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze. Rezydencja jest otoczona parkiem z końca XVIII wieku, przekształconym na krajobrazowy w XIX wieku, z rozległą łąką i opadającą tarasami w stronę jeziora.
W XIX wieku majątek przeszedł przez małżeństwa na Gąsiorowskich. Ówczesna właścicielka – Helena Gąsiorowska mieszkająca w Paryżu, dochody z Bytynia przekazywała na cele dobroczynne, m.in. ufundowała szpital ortopedyczny w Poznaniu, a po jej śmierci w 1926 roku wieś została przekazana aktem notarialnym Niegolewskim. W 1989 roku pałac zakupiła Fundacja Nissenbaumów, która przeprowadziła remont obiektu pod kątem przeznaczenia go na ekspozycję judaików. Obecnie pałac znajduje się w prywatnych rękach i można go zobaczyć z dużej odległości, od strony bramy wjazdowej.
Bytyń jest położony 30 km na zachód od centrum Poznania, przy drodze nr 92 do Pniew. Pałac znajduje się po północnej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w maju 2013 roku.