Caceres zostało założone przez Rzymian w 25 roku p.n.e. jako Colonia Norba Caesarina. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a później przejęli je Maurowie. Na przełomie XII i XIII wieku panujący kalifowie almohadzcy wybudowali w tu potężny zamek, a miasto otoczyli potężnymi murami z licznymi wieżami obronnymi, z których dwanaście zachowało się do czasów obecnych. Po wyparciu arabów w 1230 roku przez króla Leonu, Alfonsa IX miasto dostało się pod panowanie chrześcijańskie. Po przejściu frontu rekonkwisty Caceres zaczęło się dynamicznie rozbudowywać, a czas jego największego rozwoju datowany jest na wieki XV i XVI. Z tego okresu pochodzi zdecydowana większość budynków ze strefy otoczonej obwarowaniami. W latach 1497 i 1499 Cáceres odwiedzali królowie katoliccy – wydając nowe rozporządzenia regulujące status ośrodka miejskiego. Rozwój w owym czasie miasto częściowo zawdzięcza również napływowi bogactw z tzw. Nowego Świata, jako że duża część konkwistadorów pochodziła właśnie z tej części Hiszpanii. Po okresie kryzysu w wieku XVII nastąpiły czasy powolnego wzrostu w następnym stuleciu. W 1833 roku Caceres stało się stolicą Górnej Estremadury (obecnie prowincja Caceres). W 1881 roku do miasta doprowadzono kolej. U progu hiszpańskiej wojny domowej miasto wraz z prawie całą prowincją opowiedziało się po stronie generała Franco, który na pewien czas przeniósł tu swoją główną kwaterę. 23 lipca 1937 roku lotnictwo republiki dokonało bombardowania miasta, w wyniku którego (według oficjalnych danych) śmierć poniosło 35 osób, a kolejne 60 zostało rannych. Ucierpiało również sporo budynków w mieście. Tutejsze dziedzictwo kulturowe zostało objęte w Hiszpanii ochroną prawną w roku 1949, natomiast w 1986 roku zabytkowe stare miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Do najważniejszych zabytków Caceres zaliczyć możemy m.in.:
– zabytkowe centrum (Barrio monumental) – otoczone murami obronnymi rozbudowywanymi w różnych okresach. Pierwsze fortyfikacje zostały wzniesione przez Rzymian – ich fragmenty wciąż są widoczne w postaci fragmentów granitowego muru. W XII wieku, w czasach rządów Almohadów, zostały dobudowane nowe wieże, z których do dziś możemy oglądać aż piętnaście: Torre Adosada, Torre Albarrana, Torre de Bujaco, Torre de la Hierba, Torre de la Puerta del Concejo, Torre de Mérida Este, Torre de Mérida Oeste, Torre del Aver, Torre del Cristo, Torre del Horno, Torre del Postigo, Torre del Rey, Torre Mochada, Torre Ochavada i Torre Redonda. Uzupełniają je trzy wieże dobudowane przez władców chrześcijańskich w stuleciach XIV-XV – Torre de Espaderos, Torre de los Púlpitos i Torre de los Sande.
– Kościół Konkatedralny NMP – trzynawowa świątynia zbudowana na przełomie XV i XVI wieku w miejscu wcześniejszej budowli, z dominacją stylu gotyckiego. Od 1957 roku dzieli funkcję stolicy diecezji razem z katedrą w Corii. Na zewnątrz znajduje się rzeźba św. Piotra z Alcantary. – Barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego – zbudowany w XVIII stuleciu przez jezuitów przy Plaza San Jorge – składa się z jednej nawy z kaplicami bocznymi. Posiada dwie wieże oraz kopułę na skrzyżowaniu nawy z transeptem.
– Gotycki kościół św. Jana – wzniesiony w XIII stuleciu, gruntownie przebudowywany w wiekach XIV, XV, XVII oraz w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku (podczas ostatniej przebudowy przywrócono mu oryginalną formę).
– Kościół św. Mateusza – zbudowany w XVI wieku najprawdopodobniej w miejscu dawnego meczetu. Fasada z elementami stylu plateresco. Świątynia jest miejscem pochówku znanych rodów z Caceres.
– Palacio de los Golfines de Abajo – największy pałac na starówce – zajmuje powierzchnię około dwudziestu standardowych kamienic i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, często przedstawiany na fotografiach, obrazach oraz kadrze filmowym. Oprócz gotyku i renesansu zawiera elementy stylu plateresco. W XV wieku podczas wizyty w Caceres zatrzymali się tu królowie katoliccy.
– Palacio de Carvajal – zbudowany na przełomie XV i XVI wieku, zawiera elementy gotyku i renesansu. Posiada charakterystyczny balkon narożny z ostrołukowym wyjściem wykształtowanym w narożniku ściany. Wewnątrz znajduje się dziedziniec otoczony krużgankami.
– Palacio de las Ciguenas – zlokalizowany przy Plaza de San Mateo – w najwyższej części starego miasta – został zbudowany w miejscu dawnego alkazaru Almohadów. Posiada charakterystyczną wieżę z krenelażem wystającym nieco poza obręb muru. Budynek został zaadaptowany w roku 1940 na siedzibę sztabu i do dziś pozostaje w posiadaniu Ministerstwa Obrony Hiszpanii.
– Casa Mudejar – budynek z XIV – jedyny zachowany dom w tym stylu mieście.
– Ayuntamiento – ratusz z lat 1867-1869 zbudowany w stylu klasycystycznym, znajduje się w południowej części Plaza Mayor.
– Oprócz tego w obrębie Barrio Monumental znajduje się kilkadziesiąt innych ciekawych obiektów rezydencjalnych, należących w przeszłości do znanych rodów miejskich, jak np.: Casa de Diego García de Ulloa „el Rico”, Casa de los Becerra, Casa de los Durán de la Rocha, Casa de los Moraga, Palacio de Galarza, Palacio de Francisco de Godoy, Palacio de Hernando de Ovando, Palacio de los Marqueses de Torreorgaz, Palacio de Mayoralgo.
Caceres jest położone w zachodniej Hiszpanii, na malowniczym skalistym wzgórzu w dolinie rzeki Tag, około 250 km na południowy-zachód od Madrytu.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.