Ceuta (hiszp. Ciudad Autónoma de Ceuta) założona została ok. 500 r. p.n.e. przez kupców fenickich z Kartaginy pod nazwą Abyla lub Abila. Przybywający tu Grecy nazywali ją Heptadelfos – od siedmiu wzgórz wznoszących się nad miastem. Położona prawie na granicy znanego wówczas świata, była jednak punktem strategicznym, gdzie stykało się wiele kultur i rozwijał się handel. Po upadku Kartaginy region ten znalazł się w sferze wpływów rzymskich. Od 45 r.ne. istniała tu kolonia rzymska o nazwie Ad Septem Fratres (Siedmiu Braci), z czego po pewnym czasie zostało tylko Septem. W 429 roku miasto opanowali Wandalowie pod wodzą Genzeryka. Od 534 roku Ceutą władał cesarz bizantyński Justynian I, a około roku 616 została ona przyłączona do południowo-hiszpańskiego Królestwa Wizygotów. Gdy w 710 roku armie Maurów dotarły do miasta, jego wizygocki namiestnik Julian nakłonił agresorów do opuszczenia tych terenów i inwazji na Półwysep Iberyjski. Wkrótce Ceuta stała się głównym miejscem przerzutu wojsk do atakowanej Europy. Po śmierci Juliana Maurowie przejęli całkowitą kontrolę nad miastem. Nazwali je po arabsku Sebtah, co przekształcono później w obecną Ceutę. Atakowane było ono często przez plemiona berberyjskie, najbardziej podczas buntu charydżytów. Po tej rewolcie dowodzonej przez Maysarę al-Haqira miasto zostało opuszczone. Zostało odbudowane w IX wieku przez Majakasa z dynastii Banu Isam. Po rozpadzie kordowiańskiego kalifatu w 1031 roku istniało tu jedno z niewielkich państewek, zwanych taifa. W 1309 roku Ceuta została zdobyta przez Fez z pomocą Aragończyków. W XII–XIV wieku swe faktorie handlowe miały tu wszystkie ówczesne potęgi Morza Śródziemnego: Genua, Piza, Wenecja, Katalonia i Marsylia. 22 sierpnia 1415 roku miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków pod wodzą Henryka Żeglarza. W 1580 roku Ceutę zajęli Hiszpanie. Pozostawała w ich władaniu aż do roku 1640, kiedy to w czasie wojny miasto zdobyła Portugalia. O przynależności Ceuty do Hiszpanii zadecydował ostatecznie traktat lizboński. 1 stycznia 1688 roku król Alfons VI Zwyciezca oficjalnie oddał Ceutę Karolowi II, lecz pomimo to w herbie Ceuty nadal widnieje godło portugalskie. W czasie wojny hiszpańsko-marokańskiej w latach 1859-60, Ceuta była miejscem przerzutu wojsk hiszpańskich do Maroka. W 1920 roku w mieście powstała Hiszpańska Legia Cudzoziemska. 17 lipca 1936 roku Ceuta była jednym z pierwszych ośrodków franksistowskiego puczu, będącego początkiem hiszpańskiej wojny domowej. Gdy w 1956 roku Hiszpania uznała niepodległość Maroka, Ceuta została przyłączona do Hiszpanii jako integralna część jej terytorium.
Ceuta to magiczne miasto, które budzi zachwyt orientalnymi pozostałościami swojej przeszłości. To właśnie tutaj stykają się ze sobą kultury europejskie, chrześcijańskie, hindu, muzułamńskie i żydowskie. Dziedzictwo dawnych czasów tworzy egzotyczną mieszkankę, która ukazuje się oczom zwiedzających w dawnych arabskich medinach, chrześcijańskich kościołach, meczetach czy synagogach.
W mieście należy zwiedzić katedrę powstałą w XVIII wieku na szczątkach Wielkiego Meczetu. Innym unikatowym kościołem jest Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Afrykańskiej. Oba zabytki ulokowane są na Placu Afrykańskim, w samym centrum miasta. Na słynnym placu znajduje się również Ratusz Miejski oraz pomnik ku czci ofiar wojny afrykańskiej. Udając się na północ od ścisłego centrum miasta oczom podróżujących ukazują się mury twierdzy portugalskiej z 1530 roku. Warte odwiedzenia są również arabskie łaźnie zbudowane między XII a XIII wiekiem oraz muzea.
Wybrzeże Ceuty można zwiedzić opływając ją statkiem. Płynąc wzdłuż brzegu poznamy historię fortec i systemów obronnych miasta. Wycieczka rozpoczyna się przy doku Muelle de España, przechodzi przez fosę Murów Królewskich i płynie w kierunku południowej zatoki. Trasa przebiega między innymi przez plażę Ribera oraz zatokę Sarchal, w której znajduje się pochodzący z XVIII wieku fort, który był dawnym więzieniem dla kobiet. Następnie dociera się do zatoki Desnarigado, w której można zobaczyć zamek o tej samej nazwie (obecnie znajduje się w nim muzeum wojskowe) oraz góry Hacho. Statek turystyczny wypływa codziennie, a wycieczka trwa około 45 minut.
Ceuta jest położona na afrykańskim cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską, na terytorium Maroka, niemal naprzeciw Gibraltaru. Od wybrzeża Hiszpanii dzieli ją 12 mil (około 22 km).
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.