Pierwotnie drewniany kościół Rozesłania św. Apostołów został ufundowany przez Króla Polski Władysława Jagiełłę w 1417 roku za zasługi Chorągwi Białego Niedźwiedzia z Chełma, która miała znaczący udział w bitwie pod Grunwaldem. Świątynia spłonęła w 1578 roku, po czym na jej miejscu wybudowano w 1585 roku kościół murowany, który został w 1754 rozebrany z powodu złego stanu technicznego.
Obecny późnobarokowy kościół zbudowano w latach 1753-63 z fundacji Marianny i Andrzeja Wolskich oraz Wacława Piotra Rzewuskiego, według projektu Pawła Antoniego Fontany. Kościół konsekrował w 1795 roku biskup Jan Kanty Lenczowski. Świątynia unikając zniszczeń w ciągu swej historii, zachował się w niezmienionym stanie do dziś. Jest to trzynawowa budowla z dwiema skośnie ustawionymi wieżami w fasadzie północnej, w charakterystyczny sposób odsuniętymi od eliptycznego korpusu z obejściem i z wydłużoną prostokątnie partią wschodnią. Na prawej wieży w 1970 roku umieszczono zegar. Przy prezbiterium znajdują się dwie prostokątne zakrystie z lożami na piętrze. Ośmioboczna nawa główna jest otoczona obejściem z kaplicami. Na dachu nawy znajduje się sygnaturka. Na dziedzińcu przed fasadą stoją symetrycznie ustawione figury późnobarokowe: Matki Boskiej Łaskawej i św. Józefa Kalasantego.
Wewnątrz ściany pokrywa późnobarokowa polichromia (ok. 1758), pędzla Józefa Majera, która w latach późniejszych była przemalowywana i kilkakrotnie restaurowana. Drewniane ołtarze, ambonę i chrzcielnicę wykonał w stylu rokokowym w trzeciej ćwierci XVIII wieku Micha Filewicz. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks, a na zasuwie – obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ołtarze boczne po lewej stronie mieszczą obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Antoniego, Adoracji Matki Boskiej przez św. Józefa Kalasantego, św. Kajetana z Dzieciątkiem i Matki Bożej (wszystkie pędzla Szymona Czechowicza). Ołtarze boczne po prawej zawierają obrazy: św. Józefa z Dzieciątkiem – (pędzla Czechowicza), Matki Boskiej Łaskawej, Przemienienia Pańskiego (kopia Rafaela). W nawie stoją zabytkowe ławki rokokowe i cztery późnobarokowe konfesjonały. W zakrystii znajdują się zabytkowe naczynia i szaty liturgiczne.
Chełm jest położony 66 km na wschód od Lublina, przy drodze nr 12 do Dorohuska. Kościół znajduje się przy ul. Lubelskiej 55.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.