Renesansowy zamek w Chobieni został zbudowany w 1583 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela miasta, Georga von Kottwitza. Rezydencja została wzniesiona na miejscu starszego, późnogotyckiego założenia z XIV wieku.
Zamek zbudowano na planie prostokąta i otoczono fosą. Powstało w ten sposób czteroskrzydłowe założenie, gdzie dwukondygnacyjne skrzydła nakryte dachem dwuspadowym, otaczają wewnętrzny dziedziniec, do którego prowadzi brama wjazdowa pod prostokątną basztą w skrzydle zachodnim. Zamek posiada ponadto trzy okrągłe baszty, nakryte stożkowymi daszkami, które umieszczono na narożach założenia. Wnętrza w rezydencji są jedno i dwutraktowe, przesklepione na parterze sklepieniem kolebkowym z lunetkami. Całość otoczona jest niewielkim parkiem krajobrazowym. Kolejnej rozbudowy założenia w pierwszej połowie XVII wieku dokonał Leonhard von Kottwitz. W XVIII wieku nastąpiła modernizacja obiektu, której dokonał Carl Sigismund von Gellhorn. Ponownej modernizacji dokonano w 1905 roku. W czasie tej modernizacji odkryto malowany strop z 1583 roku przedstawiający herby rodowe, oraz renesansowe i barokowe portale, a także renesansowe kamienne obramienia okien. Ostatnim prywatnym właścicielem rezydencji w okresie międzywojennym był Wolfgang von Saurma. W czasie działań wojennych w 1945 roku budowla została uszkodzona oraz zdewastowana i odtąd pozostaje nieodbudowana. Po wojnie zamek częściowo zabezpieczono zamurowując otwory okienne, co jednak nie ustrzegło go przed dalszą dewastacją.
Chobienia jest położona na lewym brzegu Odry, ok. 15 km na północ od Ścinawy, przy drodze nr 111 do Góry. Zdewastowany zamek znajduje się w centrum miejscowości, przy rynku.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku.