Pałac w Ciechanowicach, to przekształcona budowla ze średniowiecznego zamku na pałac. Renesansowy dwór, pierwotnie jako założenie obronne otoczone fosą, został zbudowany w XVII wieku. Do dworu prowadził kamienny most, przerzucony nad fosą. W pierwszej połowie XVIII wieku założenie zostało przebudowane, prawdopodobnie utraciło wówczas waloru obronne. 

Kolejna przebudowa z inicjatywy Fryderyka Bernarda von Pritwitza miała miejsce w 1846 roku. Powstała wtedy pałacowa rezydencja została założona na planie prostokąta, nakryta dwuspadowym dachem. Dwukondygnacyjna budowla, z facjatami była dwu- i trzytraktowa. Elewacja frontowa została podzielona parami pilastrów, z balkonowym portalem wejściowym umieszczonym w pseudoryzalicie na osi budowli. Fryderyk Bernard von Prittwitz założył wokół pałacu park.

Obecna forma pałacu reprezentuje styl późnobarokowego klasycyzmu. Wśród zachowanych zabytkowych elementów wystroju i wyposażenia wymienić należy: sklepienia kolebkowe i krzyżowe, stiuki, kamienne kominki, dekoracyjne obramienia okien, portale, balustrady, drewnianą boazerię, ale przede wszystkim wyjątkowo cenne i ciekawe nawarstwienia malarskie ścian – datowane w przedziale czasowym od XVI do XIX wieku. Fragmentarycznie zachowany, drewniany i polichromowany strop z XVI wieku. Najcenniejsze, XVI-wieczne freski (ornamentalne i figuralne, a nawet iluzjonistyczne, z licznymi niemieckimi inskrypcjami) pokrywają niemal całe ściany pomieszczeń na I piętrze, choć w glifach drzwi i okien występują też ciekawe, późniejsze barokowe dekoracje malarskie. Malowidła ścienne pokrywają również w całości sufit w Sali Rycerskiej znajdującej się na parterze. Wspomniane malowidła zostały w ostatnich latach przypadkowo odkryte podczas prac remontowych, przy zakładaniu instalacji elektrycznej, pod grubą warstwą tynku. Ich wartość artystyczna porównywalna jest z freskami wawelskimi. Są one gruntownie odrestaurowywane i konserwowane. Ranga tych fresków jest bardzo wysoka w skali ogólnokrajowej.

Po 1945 roku pałac został adaptowany na dom dziecka a następnie na szkołę. W 1970 roku przeprowadzono generalny remont budynku. W 2004 roku szkoła w obiekcie została zlikwidowana, budynek został zamknięty, i tym samym zaczął ulegać degradacji. Od 2010 roku prawowitym właścicielem obiektu jest Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, którego właścicielem jest Pan Andrzej Meller.

Ciechanowice są położone 9 km na północny-zachód od Kamiennej Góry, 1,5 km na zachód od drogi nr 328 do Kaczorowa. Pałac znajduje się w zachodniej części miejscowości, po lewej stronie drogi do Miedzianki.

Pałac można zwiedzać – bilet do parku i budynku kosztuje 70 złotych.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Portal wejściowy

  • Elewacja tylna

  • Pomieszczenia parteru

  • Pomieszczenia I piętra

  • Freski

  • Piwnice

  • Park