Gotycki zamek w Ciepłowodach powstał prawdopodobnie z fundacji Jana Secklina zapewne na miejscu wcześniejszej drewnianej siedziby należącej do Alberta I z Brodą.
Budowla wzniesiona w końcu XIII wieku składała się z kamiennego muru obronnego w kształcie półkola, oraz drewnianej zabudowy dziedzińca. Na początku XIV wieku w zachodniej części dziedzińca wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 8 x 10 m murowaną, czterokondygnacyjną wieżę mieszkalną. W 1441 roku warownia będąca siedzibą rycerza-rabusia Georga Reibnitza została zdobyta przez księcia ziębickiego. W 1540 roku kolejni właściciele, ród Seidlitzów przebudował zamek nadając mu cechy renesansowe. Powstały wtedy ziemne obwałowania z narożnymi, kazamatowymi bastejami. Całość była otoczona fosą. W kolejnych latach właściciele często się zmieniali. W 1839 roku zamek przeszedł w ręce księcia Wilhelma Orańskiego, późniejszego króla Holandii. W 1841 roku warownia spłonęła, a następnie została odbudowana. W końcu XIX wieku właścicielami zostali książęta Sachsen-Weimar-Eisenach. W 1945 roku budowla została uszkodzona i od tej pory niszczeje. Do dziś zachowały się mury zamku, zarysy murów obwodowych, basteje i fosy.Na elewacjach zachowały się również renesansowe obramienia drzwi i okien.
Ciepłowody są położone ok. 12 km na północ od Ząbkowic Śląskich, przy lokalnej drodze do Strzelina. Zamek stoi w centrum wsi.
Zdjęcia wykonano w listopadzie 2005 roku.