Pierwszy zamek murowany w Cieszynie został zbudowany przez księcia cieszyńskiego Mieszka na przełomie XIII i XIV wieku. Gotycką warownię wzniesiono w obrębie drewniano-ziemnych fortyfikacji grodu na wzgórzu w widłach rzeki Olzy i Młynówki. Dalszą rozbudowę i modernizację prowadzili jego następcy: syn Kazimierz I i wnuk Przemysław I Noszak. Warownia, jako ośrodek władzy książęcej przetrwała do wojny trzydziestoletniej. W 1647 roku została zniszczona ogniem artyleryjskim i nieodbudowana. W XIX wieku pozostałości ruin wysadzono w powietrze. W 1840 roku u podnóża wzgórza wzniesiono klasycystyczny pałac dla arcyksięcia Karola Habsburga.
Po zamku do dnia dzisiejszego zachowała się tzw. Wieża Piastowska zbudowana z kamienia na planie kwadratu. Wieża ma osiem kondygnacji i jest zwieńczona wykuszami i machikułami. Od północnego-zachodu zachowały się resztki murów obronnych oraz ruiny baszty. Na dawnym dziedzińcu zachowała się również jedenastowieczna, kamienna kaplica-rotunda pw. św. Mikołaja. Obecnie prowadzone badania pozwoliły odkryć fundamenty cylindrycznej baszty, przy zachodnim krańcu wzgórza o średnicy 12 m.
Cieszyn to miasto leżące nad Olzą na granicy z Czechami, 33 km na zachód od Bielsko-Białej. Zamek jest położony na Górze Zamkowej w widłach Olzy i Młynówki tuż obok przejścia granicznego dla pieszych.
Zdjęcia wykonano w maju 2005 roku.