Święty Barnaba był Żydem pochodzącym z Salaminy. Urodzony jako Józef, udał się do Ziemi Świętej, aby studiować prawo, gdzie poznał apostoła Pawła. Uzyskując wykształcenie w Jerozolimie, Barnaba stał się świadkiem niektórych cudów Jezusa i w 33 roku przyjął chrześcijaństwo. Rozdał swoje rodzinne majątki wczesnemu Kościołowi i ubogim w Jerozolimie. Jako biskup Salaminy, Barnaba zrobił takie wrażenie na rzymskim zarządcy wyspy Sergiuszu Paulu, że ów sam przyjął chrześcijaństwo, przez co Cypr z kolei stał się pierwszym regionem świata z chrześcijańskim władcą. Podczas drugiej wizyty na wyspie w 75 roku naszej ery Barnaba został aresztowany i uwięziony w synagodze w Salaminie — tej samej nocy tłum Żydów ukamienował go na śmierć i wyrzucił ciało do morza. Jednak uczniowie odnaleźli szczątki Barnaby i potajemnie pochowali go w grobie pod drzewem rogowym na zachód od nekropolii Salamis. Jego towarzysz Jan Marek położył na piersi Barnaby kopię Ewangelii według Mateusza.

Grobowiec świętego Barnaby pozostał nieodkryty przez ponad 400 lat, aż do V wieku naszej ery, gdy arcybiskup Anthemiusz odkrył miejsce pochówku. Pierwszy kościół i klasztor w tym miejscu zostały zbudowane pod koniec V wieku, być może w 477 roku. Budowla miała drewniany dach i obejmowała cele, ogrody, akwedukty i miejsca przeznaczone dla pielgrzymów. Być może zakładano, że pielgrzymi w drodze do Jerozolimy będą zatrzymywać się tutaj i odwiedzać święte miejsce. Dwa budynki zostały dodane do kompleksu podczas panowania Justyniana I (527-565 n.e.) przez następnego arcybiskupa Filoksenusa. Założenie zostało zniszczone najazdów arabskich piratów w VII wieku, a jedyne pozostałości, które można obecnie zobaczyć, to oryginalna apsyda po wschodniej stronie.

Opactwo św. Barnaby w swojej obecnej postaci zostało zbudowane na ruinach poprzedniego założenia w XVIII wieku. Cerkiew została zbudowana z trzema kopułami, jednak z powodu braku fundamentów i miękkiej gleby jedna z kopuł wraz z apsydą zawaliła się. Podczas remontu trzecia kopuła nie została zastąpiona, co spowodowało, że świątynia zyskała nietypowy kwadratowy wygląd. Wewnątrz cerkwi znajduje się fresk, który ilustruje sen biskupa, odkrycie ciała i wręczenie Ewangelii cesarzowi. Według stanu na rok 1974 w opactwie mieszkało trzech mnichów, którzy zarabiali na życie sprzedażą miodu i pisaniem ikon. Opactwo zostało opuszczone po tureckiej inwazji na Cypr. Dziś cerkiew, w której nie mieszka już wspólnota zakonna, funkcjonuje jako muzeum ikon. W dawnych pomieszczeniach znajduje się również muzeum archeologiczne z artefaktami z epoki neolitu.

Około 150 metrów na wschód od klasztoru stoi kamienna kaplica-mauzoleum. w jej podziemiach znajduje się grób w którym został pochowany św. Barnaba.

Założenie jest położone w tureckiej części Cypru, około 10 km na północny zachód od Famagusty i ok 3 km na zachód od ruin Salaminy.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2024 roku.

  • Widok od dziedzińca

  • Krużganki klasztorne

  • Wejście do kościoła

  • Fresk, który ilustruje sen biskupa, odkrycie ciała i wręczenie Ewangelii cesarzowi.

  • Ołtarz

  • Mauzoleum nad grobem św. Barnaby

  • Ołtarz

  • Kopuła

  • Grób św. Barnaby