Kakopetria to typowy przykład cypryjskiej architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku. Małe domki z kamiennymi fundamentami i ścianami z błota są schowane w krętych, stromych uliczkach i są bardzo popularne wśród mieszkańców Cypru, którzy mają tu swoje wakacyjne domy, ze względu na chłód, który utrzymuje się w środku nawet w parne lata. Dziś wioska ta, z wąskimi uliczkami zabudowanymi w jej najstarszej części kamiennymi, piętrowymi rzadziej dwupiętrowymi domami, żyje przede wszystkim z turystyki i wina. Jej nazwa znaczy dosłownie „Zły Głaz”, co odnosi się do dawnych legend. Jedna z nich mówi o młodej parze, którą zabił wielki głaz, spadając na nowożeńców, gdy siedzieli obok mostu. Kamień Młodej Pary można zobaczyć przy północnym wjeździe do najstarszej części wsi.
Najcenniejszym zabytkiem jest tu znajdujący się w pobliżu miasteczka niewielki średniowieczny kamienny kościół Agios Nikolaos tis Stegis (kościół św. Mikołaja od Dachu). Świątynia ta wybudowana została prawdopodobnie już w XI wieku, a swój obecny kształt uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XV wieku. To właśnie wtedy powstał m in. dwuspadowy dach, który miał chronić kościół przed zalegającym w okresie zimowym śniegiem. Od niego też pochodzi obecna nazwa świątyni – kościół św. Mikołaja od Dachu. Wewnątrz budowli obejrzeć można pochodzące z XI-XV wieku i będące jednymi z najstarszych i najcenniejszych na Cyprze liczne wspaniałe bizantyjskie malowidła ścienne. Przedstawiają one głownie sceny z Nowego Testamentu, m in. Narodzenie Chrystusa, Wjazd do Jerozolimy czy Ukrzyżowanie. W 1985 roku kościół Agios Nikolaos tis Stegis został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kakopetria to niewielka wioska w środkowo-zachodniej części Cypru, położona w malowniczej dolinie gór Troodos, około 50 km na północ od Limassol.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2024 roku.