Bozkowskie dolomitowe jaskinie są położone na północnym zboczu miejscowości Bozkov w pagórkowatym krajobrazie podkarkonoskim. Wejście do podziemi odkryli robotnicy przy wydobywaniu dolomitu w 40-tych latach 20. wieku, ale dopiero w roku 1957 był odkryty podziemny system szczelinowych korytarzy, częściowo zatopionych wodą. Jaskinie tworzą labirynt podziemnych korytarzy i szczelin składający się z dwóch stosunkowo niezależnych systemów korytarzy jaskiniowych i sal położonych niegłęboko pod powierzchnią ziemi, które w ramach udostępniania do zwiedzania zostały połączone za pomocą przekopów i długiej sztolni.
Jaskinie powstały dzięki intensywnemu działaniu korozyjnemu wód podziemnych w niewielkim soczewkowatym masywie dolomitów wapiennych, słabo zmetamorfizowanych, miejscami z dużą ilością wtrąceń krzemiennych. Charakterystyczne dla nich są krzemienne gzymsy i listwy wystające ze ścian i stropów, co w udostępnionych jaskiniach stanowi wyjątkowy wystrój. W niektórych szczelinach znajdują się również nacieki, które oprócz klasycznych kształtów tworzą ciekawe, ekscentryczne formy. Atrakcyjnym upiększeniem zwiedzania są podziemne jeziorka z przeźroczystą niebieskozieloną wodą. Dzięki całkowitej długości odkrytych dotąd pomieszczeń wynoszącej 1060 m i różnicy wysokości (deniwelacji) 43 m są najdłuższymi jaskiniami dolomitowymi w Republice Czeskiej. Trasa dostępna do zwiedzania ma długość 350 m, czas trwania zwiedzania wynosi 45 minut, temperatura powietrza wynosi tu 7,5–9 °C, wilgotność 96–100%, zaś temperatura wody w jeziorach 8 °C.
Jaskinie, dostępne przez cały rok, znajdują się na północnym skraju miejscowości Bozkov na zboczu płaskowyżu Na Vápenci (485 m n.p.m.), około 25 km na północny-wschód od Turnova.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.