Pierwotny zamek Hrubá skála wzniesiony został  już w XIV wieku na polecenie członków możnego rodu Wallensteinów. Warownia usytuowana została na dwóch piaskowcowych skałach, górujących około 60 metrów nad malowniczą doliną rzeki Libuňki (dopływ Izery). Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Na początku XIX wieku zamek został otoczony angielskim parkiem krajobrazowym, a swój obecny wygląd uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy, która miała miejsce w 1859 roku i przywróciła mu jego dawny gotycki charakter. W skład kompleksu zamkowego wchodzi także wybudowany w 1812 roku barokowy kościół św. Józefa (Kostel sv. Josefa).

Zamek służy dziś jako hotel. Wstęp jest możliwy na dziedziniec oraz na wieżę, z której roztacza się przepiękny widok na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov. Hrubá skála leży na tzw. Złotym szlaku Czeskiego Raju. Od zamku prowadzi trasa dydaktyczna, która zmierza do skalnego punktu widokowego Hlavatice nad Turnovem.

Hrubá Skála leży niedaleko Turnova, w malowniczym regionie Czeskiego Raju, w odległości 1 km od zjazdu z drogi między Turnovem i Jičínem.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Kościół zamkowy

  • Widok z punktu widokowego