Ruiny grodu Valečov uważane są za jeden z najładniejszych czeskich skalnych grodów, na jego kształt miały znaczny wpływ skały piaskowcowe, w których był częściowo wyciosany i częściowo zbudowany. Pierwotna drewniana warownia wzniesiona została tu już na początku XIV wieku. W skałach wykuto różnego rodzaju pomieszczenia oraz groty użytkowe takie jak np. magazyny, korytarze, strzelnice dla obrońców czy komory na armaty. W czasie wojen husyckich jakie toczone były na terenie Czech w XV wieku warownia została podpalona. Odbudowana w XV wieku przez przez namiestnika królewskiego zyskała nowe przedgrodzie, oraz kamienny mur z basztami. W XVI wieku do zamku został dobudowany murowany pałac. Na przestrzeni wieków warownia wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Zamek zamieszkiwany był aż do XVIII wieku, kiedy to opuszczony zaczął stopniowo popadać w coraz większą ruinę.

Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających. Turyści zobaczyć tu mogą m.in. pozostałości pałacu oraz wiele wykutych w skale komór z których największe emocje wzbudza więzienie oraz loch głodowy.

Ruina jest położona 4 km na wschód od miasta Mnichovo Hradiště na obszarze popularnego regionu turystycznego Czeski Raj, około 20 km na północ od Mlada Boleslav.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.

  • Tablica informacyjna