Pilzno (czes.Plzeň) zostało założone w 1295 roku przez króla Wacława II. Osada dzięki dogodnemu położeniu szybko rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy. W latach 1599 i 1600 miasto pełniło funkcję stolicy Czech: mieszkał tutaj cesarz Rudolf II Habsburg. Rozwój miasta zahamowała wojna trzydziestoletnia oraz zarazy. W XIX wieku Pilzno stało się silnym ośrodkiem przemysłu żelaznego, a główną postacią tego okresu był Emil Śkoda, właściciel huty żelaza. Po 1890 huta została przekształcona w zakład zbrojeniowy, a w później samochodowy. W okresie II wojny światowej Pilzno stało się częścią Protektoratu Czech i Moraw oraz siedzibą władz administracyjnych (Oberlandratsbezirk Pilsen). W 1945 roku miasto wyzwoliły wojska amerykańskie, co komunistyczne państwo czechosłowackie starało się ukryć przez cały czas swego istnienia.
Miasto najbardziej znane jest z warzenia piwa Pilsner Urquell i zakładów Śkoda Transportation. Już Wacław II nadał 260 mieszczanom przywilej warzenia piwa; na początku wieku XVII było w mieście 26 browarów. Jakość produkcji nie zawsze była wysoka, więc w XIX rada miejska przymusiła browarników do połączenia się i w 1842 założono browar Pilsner Urquell – dzisiejszą wizytówkę Pilzna. Najważniejsze zabytki miasta to:
– Rzymskokatolicka Katedra św. Bartłomieja. Jest to gotycka, trzynawowa bazylika z wysoką na 102,26 m wieżą – dzwonnicą, która jest najwyższą wieżą kościelną w Czechach. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1295 roku, a zakończyła w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy dokonano jej częściowej przebudowy w stylu renesansowym. W 1993 roku kościół został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do rangi katedry. Najcenniejszymi elementami wystroju architektonicznego wnętrza świątyni są: pseudogotycki ołtarz główny, zaprojektowany przez architekta Józefa Mockera oraz ołtarz boczny autorstwa Jana Nouveau Kastnera. Ponadto znajdują się w niej bogato zdobione okna witrażowe ze szkła oraz rzeźba Madonny z Pilzna z ok. 1390 roku.
– Renesansowy ratusz. Pierwotny ratusz stał w pobliżu Chotesovskiego domu. W XV wieku został wykupiony największy dom w północnej części placu, który został przebudowany w stylu włoskiego renesansu na potrzeby rady miasta. Architektem budynku był Włoch Giovanni de Statia z Lugano. Ratusz stał się pierwszym renesansowym budynkiem w mieście. Ratusz sąsiaduje z kamienicami Cisarsky dom i Pechatovsky dom. Na fasadzie, techniką sgraffito, przedstawiono: Jana Luksemburskiego, Wacława II, Rudolfa II, wojnę i pokój, prawo, sprawiedliwość, prawdę i herb Pilzna. Ratusz jest obecnie siedziba magistratu miasta.
– Obydwa powyższe zabytki znajdują się przy Placu Republiki (czes. Náměstí Republiky). Jest to największy i najważniejszy plac w mieście, położony w zabytkowym centrum Pilzna. W momencie powstania był jednym z największych placów w Europie, jego wymiary to 139 × 193 m. Znajduje się na nim wiele zabytków i ważnych obiektów (takich jak ratusz, katedra czy siedziba archidiakona). W północno-zachodnim narożniku usytuowana jest kolumna morowa z 1681 roku z repliką Pilzneńskiej Madonny. W pozostałych narożnikach placu od 2010 roku znajdują się fontanny przedstawiające charta, wielbłąda i anioła z herbu miejskiego. Po północnej i południowej krawędzi placu biegną linie tramwajowe, które obsługują rynek w obszarze transportu miejskiego.
Pilzno jest położone 85 km na południowy-zachód od Pragi, przy drodze nr 5.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.