Pierwotny, renesansowy, otoczony fosą dwór obronny w Czernicy został zbudowany w 1543 roku z fundacji rodu Schaffgotschów. W roku 1622 dwór oblegany był bezskutecznie przez oddziały pomocnicze króla polskiego, które cesarz Ferdynand II wysłał do walki przeciwko czeskim powstańcom. Z podobnym skutkiem kilka lat później oblegają warownię wojska burgrabiego von Dohna. Po Schaffgotschach majątek przechodzi w posiadanie rodziny von Lest, a następnie w XVIII wieku często zmieniali się jego właściciele. W roku 1858 budowla uległa sporym zniszczeniom i została odbudowana oraz przebudowana w stylu neorenesansowym. Z dworskich pomieszczeń zachowała się jedynie w przyziemiu budynku kaplica, bogato zdobiona malowidłami z 1563 roku. W roku 1861 posiadłość nabył radca handlowy Leopold Scholler. Majątek przekazał swojej córce Adeli zamężnej z Fryderykiem von Klitzing-Schierokau. W rękach tej rodziny dobra pozostają do końca II wojny światowej. W końcu XIX w, pałac został rozbudowany do swojej dzisiejszej postaci, natomiast charakterystyczną stożkowa wieżę dobudowano w roku 1911. Budowla stała się jedną z najnowocześniejszych rezydencji na Dolnym Śląską, z centralnym ogrzewaniem i elektrycznością.

W wyniku trzech przebudów (1858, 1900 i 1910/1911) powstał pałac utrzymany w modnym wówczas stylu, francuskiego renesansu. Jest to budowla dwukondygnacyjna, podpiwniczona, składająca się z trzech skrzydeł, nakrytych dachami dwuspadowymi, otaczających wewnętrzny dziedziniec, który z czwartej strony zamknięty jest murem kurtynowym z głównym wejściem. Od strony południowo zachodniej znajduje się wieża, nakryta stożkowym dachem z latarnią, a na parterze pałacu dawna sala balowa na planie koła z zachowaną dekoracją malarską. Wewnątrz jednej z izb znajduje się kaflowy, zielony piec neorenesansowy z 2 połowy XIX wieku. Wystrój wnętrz na stropach parteru i pierwszego piętra dopełnia sztukateria z XIX wieku. Pałac otoczony jest parkiem, pochodzącym z przełomu XVII i XVIII wieku, zajmującym aktualnie powierzchnię około 10 hektarów, z czego około 5 h jest ogrodzonych jako własność obecnych właścicieli rezydencji.

Po II wojnie światowej pałac był własnością Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Handlu Opałem i były tu organizowane kolonie letnie dla dzieci i wczasy pracownicze. Później pałac przez kilka lat stał pusty, a po ogłoszeniu stanu wojennego, umieszczono tutaj garnizon i koszary ZOMO. Obecnie rezydencja wraz z otaczającym ją parkiem stanowi własność prywatną.

Czernica jest położona 9 km na północ od Jeleniej Góry, przy lokalnej drodze do Wlenia.Pałac znajduje się tuż przy szosie, po jej południowej stronie.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Brama wjazdowa i baszta

  • Elewacja frontowa

  • Portal wejściowy

  • Baszta i elewacja boczna

  • Boczne wejście

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Zabudowania folwarku