Pierwotny, obronny dwór w Dąbrownicy zbudowano prawdopodobnie w drugiej połowie XV wieku, z inicjatywy Hansa von Zedlitza w latach 1463-86. W roku 1597 dwór wraz z wsią zakupił Nickel von Zedlitz, późniejszy właściciel Wojanowa i Madejowej. Po jego śmierci w 1616 roku Dąbrowica przypadła rodzinie von Borowitz. Prawdopodobnie w tym czasie obiekt nie posiadał wyraźnych cech reprezentacji i służył celom administracyjno-gospodarczym. Kolejnymi właścicielami były rodziny: von Carwarth do 1723 roku, von Frankenberg do 1747 roku i od 1750 aż do roku 1817 rodzina von Buchs. Pierwsza przebudowa rezydencji na barokowy pałac nastąpiła około 1751 roku, o czym świadczyła data na zachowanym do niedawna portalu. W XIX wieku kolejnymi właścicielami pałacu były rodziny von Rothkirch od roku 1817, von Decker od 1859 roku, a od 1917 r. rodzina von Mitscher.

Około 1835 roku  nastąpiła kolejna, gruntowna przebudowa starego pałacu w modnym wówczas stylu neogotyckim. Trójkondygnacyjna rezydencja została założona na planie prostokąta i nakryta płaskim dachem. Na osi elewacji frontowej znajduje się częściowo zachowany portal wejściowy z tarasem na górze, a po bokach czworokątna, pięciokondygnacyjna wieża zwieńczona pseudokrenelażem i czworokątna przypora naśladująca wieżyczkę.

Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się biura miejscowego PGR-u. W 1962 roku zniszczona budowla została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach i od lat 90-tych XX wieku trwa jej odbudowa z przeznaczeniem na agroturystykę. Do dziś najlepiej zachowała się fragmentarycznie elewacja południowo-wschodnia z pięciokondygnacyjną wieżą i czterema narożnymi wieżyczkami oraz wspomniany wyżej portal. Pałac otacza park krajobrazowy. Budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Dąbrownica jest położona 5 km na wschód od centrum Jeleniej Góry, przy lokalnej drodze do Wojanowa. Pałac znajduje się w północnej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Portal z tarasem

  • Elewacja tylna

  • Zabudowania folwarku