Pierwotny dwór w Dąbrówce Górnej został zbudowany z inicjatywy rodziny Rogoyskich, na miejscu starszego założenia zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVIII wieku, po przyłączeniu Śląska do Prus, część szlachty śląskiej, na znak protestu wyemigrowała na teren państwa austriackiego. Wśród nich byli również Rogoyscy, którzy osiedlili w Galicji. Nowymi właścicielami Dąbrówki została protestancka rodzina von Dalwig, a od 1850 aż do 1945 ród von Teichmann–Logischen. W latach 1907-09 dwór został przebudowany na neobarokowy pałac.
Powstała wtedy trzykondygnacyjna budowla założona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym, blaszanym dachem. W elewacji frontowej dominuje sześciokondygnacyjna wieża z balkonem widokowym, nakryta spiczastym hełmem z chorągiewką. Przy budowli wzniesiono oranżerię. W trzech salach reprezentacyjnych znajdują się dekoracje stiukowe i trzy kominki. Pałac stoi na skarpie, opadającej w kierunku Odry. Z rozległego tarasu widokowego prowadzą schody w stronę parku i położonego w środku starodrzewia stawu.
Po zajęciu tego terenu przez wojska radzieckie wnętrza rezydencji służyły za stajnię i zostały mocno zdewastowane. Później urządzano w pałacu biura, magazyny zbożowe, przedszkole i ośrodek szkoleniowy BHP dla pracowników PGR-u. Od połowy lat 80-tych XX wieku pałac stał pusty. W maju 1993 roku Marian Górecki prezes Rogowskiej Hodowli Roślin wydzierżawił 1000 hektarów terenu po PGR od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. 5 lat później kupił pałac otoczony 7 hektarami parku ze stawem z myślą o remoncie i adaptacji budynku na hotel. Pałac został gruntownie wyremontowany i zyskał nową elewację: beżowo-szarą. Obecnie trwa remont wnętrz.
Dąbrówka Górna jest położona 7 km na północ od Krapkowic, przy drodze nr 45 do Opola. Pałac znajduje się we wschodniej części wsi, tuż przy głównej drodze.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.