Zamek Kronborg (zamek koronny) został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku z polecenia ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego z dynastii Gryfitów. Zamek usytuowany został w strategicznym miejscu nad cieśniną Sund, która oddziela wąskim przesmykiem Danię od Szwecji. Od tego momentu aż do połowy XIX wieku każdy przepływający tędy statek zmuszony był do uiszczania cła. Swój obecny wygląd w stylu niderlandzkiego manieryzmu, zamek uzyskał podczas przebudowy zleconej przez Fryderyka II, która przeprowadzona została w latach 1574-78 pod kierownictwem Antoniego van Obberghena. w 1629 roku warownia uległa pożarowi. Odbudowę zakończono 1639 roku.
Twierdza jest zbudowana na planie kwadratu z przestronnym dziedzińcem, z wieżami i iglicami. Posiadająca cały system fortyfikacji, fosy i obronne, bardzo wysokie, murowane bastiony. W oczy rzuca się perfekcyjnie budownictwo, według kanonów sztuki militarnej, tamtej epoki. I co ciekawe, twierdza do dzisiejszych czasów pozostała w nienaruszonym stanie. Otoczona jest głębokimi fosami i bastionami. Należy pokonać kilka mostów aby w końcu dostać się na dziedziniec zamkowy.
W 1658 roku warownia została zdobyta, splądrowana i ograbiona przez wojska szwedzkie. Wtedy to wywieziono w głąb Szwecji większość wyposażenia zamkowego a także znajdującą się na dziedzińcu Fontannę Neptuna. Od 1739 roku zamek pełnił funkcję więzienia. W latach od 1785 do 1922 służył jako twierdza obronna i koszary wojskowe.
W późniejszym czasie zamek został gruntownie odrestaurowany i obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Najokazalszym wnętrzem jest zapewne 63-metrowej długości sala balowa (zwana też rycerską) na trzecim piętrze ze wspaniałymi arrasami oraz zamkową kaplicą, którą jako jedyną oszczędziły płomienie pożaru w 1629 roku.
Twierdza Kronborg nierozerwalnie jest związana także z legendarną postacią tytułowego bohatera powieści Hamlet. To właśnie w murach tego zamku (Elsynor) Szekspir umieścił akcję swego słynnego dramatu. Mimo że akcja powieści toczy się czasach kiedy to zamek jeszcze nie istniał, nie przeszkadza to podążającym tropem Hamleta tłumnie odwiedzać warownię. W XVIII wieku na terenie zamku powstał ogród oraz symboliczny Grób Hamleta. W okresie letnim w murach warowni regularnie wystawiane są spektakle Hamleta. W 2000 roku zamek Kronborg został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek Kronborg obecnie służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie.
Helsingor to miasto w Danii, położone w północno-wschodniej części Zelandii, nad cieśniną Sund (w jej najwęższym miejscu) oddzielającą Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym na wschód cyplu.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku.