Fundatorem pałacu w Dębowej Łęce była rodzina Brodowskich. Rezydencję wzniesiono około 1845 roku na miejscu starszego założenia w popularnym wówczas w Wielkopolsce typie willi włoskiej. Rezydencja została przebudowana pod koniec XIX wieku. Od 1865 roku dobra w Dębowej Łęce należały do Johanna F.E. Hofmanna, a od 1881 roku do Stülpnagla, który przed rokiem 1890 przebudował siedzibę. W XX wieku majątek znalazł się w rękach rodziny Lürmann, która posiadała go do 1945 roku.
Obecne założenie wzniesione zostało na rzucie dwóch zestawionych prostopadle, zróżnicowanych rozmiarem czworoboków, z kwadratową wieżą w południowo-wschodnim narożniku skrzydła głównego. Bryła obiektu zróżnicowana gabarytowo, z członem głównym dwukondygnacyjnym o użytkowym poddaszu i częścią mniejsza parterową z poddaszem. Obie części nakryte są dachami dwuspadowymi. Dominującym członem bryły jest czterokondygnacyjna wieża narożna. Budynek jest murowany z cegły i dekorowany boniowaniem. Elewacje skrzydła głównego urozmaicają gzymsy kordonowy i wieńczący z fryzem. Otwory okienne w większości prostokątne w profilowanych opaskach, z płycinami pod parapetem, tylko w partii pozornego ryzalitu zamknięte odcinkowo. Przy ryzalicie dostawiony jest parterowy taras, na którym pierwotnie posadowione były antykizujące rzeźby. Wokół rozciąga się park krajobrazowy.
Obecnie pięknie odrestaurowany pałac mieści hotel. Dębowa Łęka jest położona 4 km na wschód od Wschowy przy drodze nr 12 do Leszna. Pałac znajduje się w zachodniej części wsi po lewej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2007 roku.