Niestety nie znamy daty powstania pierwszego, renesansowego dworu w Dziwiszowie, ani jego fundatorów. Jak większość dworów, istniał prawdopodobnie już po połowie XVI wieku jako dwór obronny otoczony fosą, o czym świadczą relikty kamieniarki renesansowej. Pierwsze wiadomości o właścicielach pochodzą jednak dopiero z XVIII wieku. Do 1737 roku wieś należała do rodziny von Bakisch. W roku 1738 dobra Dolnego i Górnego Dziwiszowa nabył od Karola von Festenberg, Christian Mentzel.

W 1765 roku Dziwiszów Dolny należał do radcy handlowego Thommana. To waśnie on w 1778 roku przebudował stary dwór na dużą rezydencję pałacową w stylu klasycystycznym z oficynami dworskimi i ogromnym założeniem parkowym w stylu angielskim. Z renesansowego założenia pozostały dzisiaj sklepienia i mury parteru, o czym świadczy zachowany we wnętrzu profilowany portal, obramienia okien oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej. Na miedziorycie z 1781 roku pałac ma zbliżony wygląd do obecnego, nie posiadał jeszcze wieży, ale zwieńczony był dwiema facjatkami o bogato rozczłonkowanych szczytach. Elewacje zostały gruntownie przebudowane na początku XIX wieku i wtedy podwyższono mury o półpiętro, a po środku starego skrzydła ustawiono wieżę.

W 1786 roku dwór stał się własnością wdowy – pani Thommann z domu Mentzel. W 1886 roku majątek nabył doradca finansowy Bossa i w rękach tej rodziny był do 1922 roku, kiedy stał się własnością Marii von Kramsky.

W chwili obecnej jest to budowla trzykondygnacyjna, wzniesiona na planie litery „L”. Pośrodku starszego skrzydła na dachu zachowały się oktogonalna wieża z ażurową latarnią. W elewacji ogrodowej występuje ryzalit zwieńczony naczółkiem. Pałac wraz z zabudowaniami folwarcznymi z trzech stron otacza wewnętrzny dziedziniec. Wnętrze zachowało sztukaterie oraz balustradę klatki schodowej. W połowie XIX wieku na północ od rezydencji został założony niewielki park krajobrazowy. Na osi parku znajdowała się sadzawka z wodotryskiem i klombami drzew. Na terenie parku znajduje się nieduży, mocno zaniedbany staw. Po 1945 roku pałac stał się własnością miejscowego PGR-u, a w latach dziewięćdziesiątych został sprywatyzowany. Obecnie mieści się tu stadnina koni pod nazwą „Jazda Konna – Pałac Dziwiszów”, którą prowadzi pan Dariusz Chmielewski, a sam pałac znajduje się w remoncie. 

Dziwiszów jest położony 5 km na północny-wschód od centrum Jeleniej Góry, przy drodze nr 365 do Świerzawy. Założenie pałacowo-parkowe usytuowane na niewielkim wzniesieniu znajduje się na południowym krańcu wsi. Jadąc o Jeleniej Góry należy na początku miejscowości skręcić w prawo, w asfaltową drogę prowadzącą ostro w dół i jechać nią około 2 km do momentu gdy skręca ona na mostek w lewo pod kątem 90 stopni. Pałac znajduje się po prawej stronie w/w zakrętu.

Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Korpus główny, skrzydło i dziedziniec

  • Prawe skrzydło

  • Wejście do skrzydła

  • Elewacja zewnętrzna skrzydła

  • Elewacja tylna korpusu

  • Wieżyczka na korpusie