Gotycki kościół pw. św. Antoniego Padewskiego pochodzi z około 1360 roku. Murowaną wieżę dobudowano w 1905 roku, według projektu słynnego z odbudowy Malborka konserwatora zabytków Konrada Steinbrechta. Odkryto także wtedy XV-wieczne malowidła ścienne, które częściowo odnowiono. Kościół powstał jako budowla ceglana, jednonawowa z wydzielonym węższym prezbiterium. Zarówno korpus nawowy jak i prezbiterium opięto przyporami, pomiędzy którymi umieszczono ostrołukowe, gotyckie okna. Pierwotnie kościół posiadał drewnianą wieżę dzwonniczą.
W kościele warte obejrzenia są organy z 1746 r. wykonane przez Christopha Heinricha Obucha z Morąga (Mohrungen), późnogotycki ołtarz, kropielnica z XIV w., dzwon (pęknięty) z 1535 r., polichromie orłów polskiego i pruskiego, epitafium pruskiego pułkownika Fryderyka Wangenheima. Śladem po dawnych elbląskich rajcach w tym kościele są trzy zdobione ławy wykonane przez Jakuba Helma z Młynar.
Przed wejściem do kościoła znajduje się płyta nagrobna, pod którą pochowany jest Johan Ferdinand von Struensee. Chowanie przed wejściem do kościoła miało być pokutą za grzechy i ułatwiać drogę do nieba po przez to, ze po miejscu pochówku chodzili prości ludzie.
Kościół znajduje się przy ul. Strumykowej 38.Próchnik jest najdalej na północ wysuniętą dzielnicą Elbląga. Znajduje się w odległości 10 km na północ od centrum miasta.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.