Początki Blois sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada, po której pozostały relikty term i portu rzecznego z czasów rzymskich. W dokumentach historycznych miasto pojawia się po raz pierwszy w zapiskach Grzegorza z Tours. Okres rozkwitu miasta zaczął się w IX wieku, gdy Blois stało się stolicą hrabstwa i następnie, w X wieku, siedzibą dynastii Blois, będącej przez parę stuleci jednym z najpotężniejszych rodów feudalnych Francji. W 1391 roku hrabstwo nabył Ludwik Orleański, syn króla Francji Karola V Mądrego. Syn Ludwika, Karol, rozpoczął przebudowę warownego zamku w rezydencję pałacową. Przebudowę kontynuował urodzony w Blois w 1462 roku syn Karola, Ludwik XII – król Francji. W 1498 roku pałac w Blois stał się główną rezydencją królewską i pozostał nią mniej więcej do końca XVI wieku. W latach 1635-60 właścicielem Blois był Gaston Orleański, brat Ludwika XIII. Po śmierci Gastona miasto zaczęło tracić na znaczeniu. W 1698 roku w Blois utworzone zostało biskupstwo, a niespełna 30 lat później rozpoczęto budowę nowego mostu. Obecnie Blois stanowi główny ośrodek miejski departamentu Loir-et-Cher, który zamieszkiwany jest przez blisko 46 tysięcy mieszkańców.
Główną atrakcją turystyczną Blois jest zamek (fr. Château de Blois) – osobny artykuł.
Główne atrakcje turystyczne, poza zamkiem i jego okolicami to katedra i całe malownicze stare miasto (Vieux Blois), położone na skraju skarpy nad Loarą, między zamkiem na zachodzie, katedrą i dawnym zamkiem biskupim na wschodzie
Można też podejść do romańskiego kościoła św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas) z XII-XIII wieku, niegdyś należącego do nieistniejącego już dziś opactwa benedyktynów i będącego w Średniowieczu ważnym celem pielgrzymek.
Katedra (La cathédrale Saint-Louis), górująca nad północno-wschodnią częścią miasta, pochodzi z XVII wieku. Najstarszą częścią świątyni jest krypta z przełomu X i XI wieku. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. w XII i w XVI wieku; zniszczony przez huragan w 1678 roku został odbudowany w stylu neogotyckim i w tym kształcie przetrwał do dzisiaj.
Do absydy przylega dawny pałac biskupi (Palais de l’Évêché), mieszczący obecnie ratusz (Hôtel de Ville). Z położonego na tyłach pałacu ogrodu (Jardin de l’Évêché) rozciągają się widoki na Loarę i na kamienny most nad rzeką – Pont Jacques Ange Gabriel.
Blois jest położone w środkowej Francji, w dolinie rzeki Loary, około 55 km na południowy-zachód od Orleanu w kierunku Tours. Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.