Obecny, renesansowy zamek  w Chantilly zbudowany został w XVI wieku, w miejscu starej średniowiecznej twierdzy. Fundatorem budowy nowego zamku był urodzony w Chantilly francuski żołnierz i dyplomata książę Anne de Montmorency, za projekt zaś odpowiadał słynny francuski architekt i mistrz murarski Pierre Chambiges.

Powstał wówczas przepiękny zespół pałacowy, składający się z dwóch oddzielonych od siebie fosą obiektów: Petit Chateau i Grand Chateau, które zostły otoczone przeszło 100 hektarowymi ogrodami. W rozległym parku znajdują się m.in.malowniczy Wielki Kanał (Canal Grande), ogród chiński, wodospad, sztuczna wioska z pięcioma wiejskimi gospodarstwami oraz XVII wieczne ogrody francuskie z licznymi fontannami.  Dodatkowo w XVII wieku właściciele zamku wybudowali na terenie kompleksu siedem kaplic, które nosiły nazwy rzymskich kościołów, z których cztery z nich zachowały się do dziś.

W XVII wieku posiadłość stała się własnością członków arystokratycznego rodu Kondeuszy (Condé) spokrewnionego z królewską rodziną Burbonów. Przedstawiciele tego rodu odgrywali znaczącą rolę we Francji na przełomie XVI i XVII wieku, a także pretendowali do korony polskiej. W owym czasie Chantilly stanowiło schronienie Wielkiego Kondeusza podczas jego wygnania z dworu królewskiego. Lata rewolucji francuskiej nie były przychylne zamkowi. Został on wówczas całkowicie splądrowany i urządzono w nim więzienie. W latach 1875-1881 spadkobierca Kondeuszy, książę Henryk Orleański przeprowadził gruntowną odbudowę zamku przywracają mu dawną świetność. W 1886 roku przekazał on posiadłość Instytutowi Francuskiemu w którego rękach posiadłość pozostaje po dziś dzień.

Obecnie w murach rezydencji ma swoją siedzibę Musée Condé (Muzeum Kondeuszy). Szczyci się ono jedną z największych i najwspanialszych (po Luwrze) kolekcji malarstwa we Francji. w sumie zgromadzono to przeszło 1000 obrazów, 2,5 tysiąca rysunków oraz 2,5 tysiąca grafik. Obejrzeć można tu dzieła takich artystów jak m.in. Sassetta, Giotta, Rafaela czy Botticello.

Zwiedzającym udostępniono pełne przepychu wnętrza, kaplicę św. Ludwika, rotundę, bogato zdobione apartamenty książęce, oraz niezwykłą bibliotekę, w której zgromadzono kolekcję liczącą przeszło 30 tysięcy woluminów i starodruków (w tym m.in. Biblię Gutenberga czy Les Tres Riches Heures du Duc de Berry). Warto także przespacerować się po ozdobionych rzeźbami rozległych stajaniach, które pomieścić mogą przeszło 200 koni oraz 300 psów gończych. Cześć pomieszczeń zaadoptowana została na Muzeum Koni. Chantilly uchodzi za jeden z najlepszych ośrodków jeździeckich w Europie. W miasteczku rozgrywane są także wyścigi konne.

Chantilly jest położone w departamencie Oise, około 40 km na północ od Paryża.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Widok od drogi

  • Brama wejściowa

  • Kartusze herbowe na bramie

  • Stajnie