Zamek w Langeais (fr. Château de Langeais) został zbudowany w X wieku przez hrabiego Andegawenii, Fulko III Czarnego. Był on jednym z twórców potęgi rodu andegaweńskiego oraz budowniczym wielu twierdz i kościołów. Z uwagi na strategiczne znaczenie w drugiej połowie XII wieku zamek został poddany gruntownej przebudowie. Jej inicjatorem był ówczesny król Anglii – Ryszard I Lwie Serce. W 1206 roku zamek został zdobyty i zajęty przez francuskie wojska dowodzone przez Filipa II Augusta. W czasie wojny stuletniej jaka toczona była na przełomie XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją twierdza w Langeais została praktycznie doszczętnie zniszczona przez wojska angielskie. Ocalał jedynie donżon z kamiennymi lochami, które przetrwały do dziś.
Zamek odbudowany został w drugiej połowie XV wieku za panowania Ludwika XI. Zadanie zostało powierzone Jeanowi Bourré, wiernemu doradcy króla, oraz Jeanowi Briçonnetowi. Powstała wtedy przepiękna renesansowa rezydencja mieszkalna zawierająca w sobie także wiele elementów charakterystycznych dla średniowiecznych twierdz obronnych. Od strony miasta fasada posiada wszystkie atrybuty zamku obronnego: trzy wielkie wieże, most zwodzony, chodnik na machikułach. Jednak budynek nie jest już prawdziwą fortecą. Od strony dziedzińca elewacja jest odpowiedzią na to, czego właściciel oczekuje teraz od swojej rezydencji: będzie przyjemnym miejscem na pobyt, otwartym na zewnątrz przez piękne okna. Nowo zbudowany zamek posiada liczne wieże kominowe, co w owych czasach było dość powszechne. Wielka sala zamkowa była miejscem ślubu oraz wesela Anny Bretońskiej z królem Francji, Karolem VIII Walezjuszem. Małżeństwo to zapoczątkowało unię pomiędzy Bretanią a Francją.
W 1886 roku zamek został kupiony przez Jacques’a Siegfrieda. Wówczas rozpoczęły się prace restauracyjne nad przywróceniem zamkowi dawnej świetności. W ramach programu restauracyjnego została odbudowana część oryginalna zamku, a także powiększono zbiory obrazów, rzeźb oraz innych przedmiotów dekoracyjnych wewnątrz budynku. Po zrealizowaniu części planów odbudowy Siegfried oddał zamek w ręce Instytutu Francuskiego, który jest jego właścicielem do dnia dzisiejszego. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek, usytuowany w samym sercu miasteczka, wraz z przyległymi do niego malowniczymi ogrodami stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. W obrębie zamku zachowały się także pozostałości XI wiecznych murów obronnych i relikty donżonu.
Langeais to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona na północnym brzegu Loary, 23 km na zachód od Tours.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.