Łuk Triumfalny (fr. Arc de Triomphe, Arc de Triomphe de l’Étoile) – monumentalny pomnik w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego, został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowę łuku z białego wapienia rozpoczęto w 1806 roku, na zlecenie Napoleona Bonaparte i z przerwami prowadzono do ukończenia w roku 1836, za panowania Ludwika Filipa I. Budowlę zaprojektował Jean Francois Chalgrin, a dekorację rzeźbiarską wykonał Francois Rude.
Wysokość łuku wynosi 51 metrów, a szerokość – 44,9 metra. Na dachu znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 284 stopnie. Na łuku znajdują się cztery reliefy: Marsylianka (inna nazwa Wymarsz ochotników w 1792 roku); Triumf 1810 – przedstawia Napoleona I w stroju antycznym, koronowanego przez boginię zwycięstwa Victorię; Obrona Francji przed koalicją 1814 rok; Pokój. Fryz obiegający Łuk Triumfalny przedstawia wymarsz i powrót w chwale armii francuskiej. Przedstawiono także w mniejszej formie sceny z wielu znanych bitew.
Na łuku wyryto nazwiska 660 oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków. Są to:
– gen. Józef Chłopicki – zapisany jako KLOPICKY;
– gen. Jan Henryk Dąbrowski – zapisany jako DOMBROWSKY;
– gen. Karol Kniaziewicz – zapisany jako KNIAZIEWICZ;
– gen. Józef Łazowski – zapisany jako LASOWSKI;
– marszałek Cesarstwa Francuskiego, książę Józef Poniatowski – zapisany jako PONIATOWSKY;
– bryg Józef Sułkowski – zapisany jako SULKOSKY;
– gen. Józef Zajączek – zapisany jako ZAYONSCHECK.
Na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są także nazwy pięciu obecnych polskich miast, są to:
– Gdańsk – DANTZIG;
– Ostrołęka – OSTROLENKA;
– Pułtusk – PULTUSK;
– Lidzbark Warmiński – HEILSBERG;
– Wrocław – BRESLAW.
Pod łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, którego Płomień Pamięci jest symbolicznie rozpalany każdego wieczora oraz niewielkie muzeum poświęcone historii tego obiektu.
Łuk Triumfalny stoi na placu Charles’a de Gaulle’a (dawniej place de l’Étoil – plac Gwiazdy). Znajduje się na zachodnim skraju Pól Elizejskich (fr. Avenue des Champs-Élysées), około 2 km na północ od Wieży Eiffla.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.