Port Grimaud jest w zasadzie prywatnym miasteczkiem, leżącym 6 km na wschód od średniowiecznego Grimaud. Nazywa się go Wenecją Lazurowego Wybrzeża lub też prowansalską Wenecją.
Początki budowy miasta sięgają lat 60-tych XX wieku. Zaprojektował je francuski architekt i przedsiębiorca François Henry Spoerry (urodzony w Miluzie w 1912 roku, zmarły w Port Grimaud w 1999 roku), który kupił bagniste tereny u ujścia rzeki Giscle do Zatoki Saint-Tropez i przekształcił je w przypominającą wenecki układ urbanistyczny miejscowość z labiryntem kanałów i mostów oraz domami stojącymi bezpośrednio nad wodą i dysponującymi własnymi cumowiskami dla mniejszych lub większych jednostek pływających. Dzięki temu każdy mieszkaniec Portu Grimaud ma dostęp do wody i prywatną mini przystań jachtową. Przed domami w szeregu ciasno cumują mniejsze i większe jachty i motorówki. Poszczególne półwyspy łączą niewielkie mostki zbudowane w różnych stylach, a na wysepce w centrum, na Place d’Eglise wzniesiono kościół św. Franciszka z Asyżu (z witrażami Victora Vasarely’ego). Tuż przy nim dobudowano niewielką wieżę widokową (wstęp 1 euro), z której roztacza się widok na cały Port Grimaud i całą zatokę. W kościele jest pochowany autor całego przedsięwzięcia.
Za datę powstania miasta uważa się dzień 14 czerwca 1966 roku, w którym Spoerry uzyskał pozwolenie na budowę, i o którym przypomina nazwa głównego placu miejscowości (Place du 14 Juin). Port Grimaud był oddawany do użytku etapami, a cała inwestycja zakończyła się w 2000 roku. W mieście nie ma ruchu kołowego – samochód trzeba zostawić na dużym parkingu na obrzeżach. Miasto najlepiej zwiedzić opływając je kanałami elektryczną łódką.
Port Grimaud jest położone na terenie gminy Grimaud, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe, 34 km na południowy zachód od Frejus i ok. 7 km na zachód od Saint Tropez.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.