Barokowy dwór w Gaci został wzniesiony w 1 połowie XVIII wieku dla rodziny von Below. Najstarsza część dworu mogła powstać na przełomie XVII i XVIII wieku. W XIX wieku rezydencja została przebudowana. Jest to parterowa, murowano-szachulcowa budowla zbudowana na planie prostokąta, nakryta dachem czterospadowym. Od frontu, w osi budowli umieszczono piętrowy ryzalit, a po bokach dwa piętrowe alkierze. W elewacji ogrodowej znajdują się dwa piętrowe skrzydła. Obok dworu utworzono park krajobrazowy, niegdyś w kształcie litery L. Całość była otoczona fosą, po której został ślad w postaci stawu.

W XIX wieku właścicielem majątku był Karol von Below, jeden z trójki braci, którzy założyli sektę religijną zwaną „belowianami”. W rękach rodu Belowów wieś pozostawała do XIX wieku, kiedy to została sprzedana Wilhelmowi von Zitzewitz. Ostatnim przedwojennym właścicielem Gaci był Heinrich von Zitzewitz, który odziedziczył wieś w 1925 roku. Obecnie dwór jest własnością prywatną i był remontowany w 2003 roku, lecz nadal jest niezamieszkany.

Gać jest położona 12 km na zachód od Słupska, 4 km na północ od drogi nr 6 do Sławna. Jadąc od Słupska z drogi nr 6 najlepiej w prawo skręcić przed Sycewicami. Dwór pod nr 1 znajduje się w północnej części wsi.

Zdjęcia wykonano w Marcu 2022 roku.

  • Elewacja frontowa z alkierzami

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna