Murowany zamek w Garbnie został wzniesiony przez Krzyżaków na przełomie XIV i XV wieku na miejscu starszego, zapewne drewniano-ziemnego założenia.
Warownię założono na planie zbliżonym do kwadratu o boku 32,2 metra. Powstało ono na wzniesieniu nad niewielkim potokiem. Dziedziniec był otoczony murem o grubości około 2 metry, a narożniki wzmocnione zostały czterema otwartymi do wewnątrz basztami. Główne wejście znajdowało się w wieży bramnej wysuniętej z lica kurtyny zachodniej, znajdującej się w połowie długości muru. Dom mieszkalny prawdopodobnie dostawiony był do nierozpoznanej, północnej kurtyny. Wzdłuż pozostałych kurtyn mogły wznosić się inne drewniane zabudowania. Zamek został zniszczony podczas wojny trzynastoletniej i nigdy go nie odbudowano. Pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzone w XIX wieku doprowadziły do odsłonięcia fundamentów założenia. Garbno należy do grupy najprostszych założeń obronnych wznoszonych przez zakon krzyżacki i wykazuje podobieństwo do pobliskiej strażnicy w Bezławkach.
Garbno jest położone 8 km na północny-zachód od Kętrzyna, przy drodze nr 592 do Bartoszyc. Wzgórze zamkowe znajduje się po prawej stronie szosy, obok szkoły.
Zdjęcia wykonano w maju 2009 roku.