Eklektyczny dwór w Gawłowie został zbudowany w latach 1880–90 z inicjatywy Bolesława Gołębiowskiego, prawdopodobnie na miejscu starszego założenia rodziny Skarżyńskich.
Jest to piętrowa, podpiwniczona budowla, założona na planie prostokąta i nakryta czterospadowym dachem, wzniesiona przy użyciu form barokowych i klasycystycznych. Murowana z cegły i otynkowana rezydencja posiada dwa ryzality w siedmioosiowych elewacjach dłuższych. Ryzalit w elewacji frontowej, zwieńczony trójkątnym szczytem jest poprzedzony murowanym, prostokątnym gankiem ze schodami, zwieńczonym balkonem. Od strony ogrodowej znajduje się drugi, wydatny ryzalit, półkolisty i nieco wyższy od frontowego. Podtrzymuje on taras z kamienną balustradą na wysokości pierwszego piętra. Ryzalit ogrodowy nakryto stożkowym dachem, który wtapia się w dach główny. Przy elewacji bocznej zachodniej, przed dodatkowym wejściem występuje taras ujęty murowaną balustradką. Naroża budynku i ryzalit od strony ogrodu opięte są lizenami. Kondygnacje pięter i parteru oddzielone zostały profilowanym gzymsem. Natomiast całość obiektu wieńczy gzyms koronujący. Układ wnętrza jest dwutraktowy z korytarzami, które rozdzielają trakty w bocznych częściach. Centralna sień i podwyższony o trzy stopnie salon znajdują się na osi. Dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym pochodzącym z XIX wieku z klasycystyczną bramą wjazdową, obok której znajduje się kapliczka maryjna.
Na przełomie XIX i XX wieku dwór należał do Stanisława Łubińskiego, a w dwudziestoleciu międzywojennym stał się własnością przemysłowca Konstantego Blumtritta, właściciela fabryki tekstylnej wzniesionej przez niego po drugiej stronie drogi, naprzeciwko parku dworskiego. W tym samym czasie dwór przebudowano, nadając mu późnobarokowy i klasycystyczny charakter. W czasie II wojny światowej mieścił się tu niemiecki szpital wojskowy, a we wrześniu 1946 utworzony został dom pomocy społecznej. Obecnie dwór jest wystawiony na sprzedaż.
Gawłów jest położony 3,5 km na północ od Sochaczewa, przy drodze do Tułowic. Dwór znajduje się przy ul. Gawłowskiej 148.
Zdjęcia wykonano w marcu 2014 roku.