Spichlerz Nowa Pakownia w Gdańsku został zbudowany około 1750 roku na prawym brzegu Nowej Motławy w miejscu wcześniejszego magazynu, który stał już w 1690 roku. Jest to czterokondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dwuspadowym dachem. W ostatnich latach osiemnastego wieku na działce obok spichlerza powstał budynek Dyrekcji Ceł i Akcyzy, a spichlerz stał się własnością pruskiego fiskusa. W tym też czasie spichlerz przybrał nazwę „Nowa Pakownia” (niem. Neue Packhof). Nazwa ta oddawała charakter spichlerza. Służył on do składowania i przepakowywani przesyłek w obrocie portowym i celnym. Do końca czasów pruskich spichlerz wraz z otoczeniem stanowił własność rządową i służył władzom celnym w Gdańsku. Także po 1920 roku, w czasach Wolnego Miasta, spichlerz „Nowa Pakownia” należał do Urzędu Celnego. Zabudowa ulicy Szafarnia, tak jak całość śródmieścia Gdańska, została zniszczona w marcu i kwietniu 1945 roku. W cudowny sposób ocalała tylko „Nowa Pakownia”.
W okresie powojennym spichlerz był znów wykorzystywany jako magazyn, tym razem przez przedsiębiorstwo przetwórstwa spożywczego Dagoma. Po restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa i przeniesieniu produkcji do Pucka, firma Navimor International sp. z o.o. podjęła się niezwykle trudnego wyzwania: wyremontowania zaniedbanego spichlerza i urządzenia w nim hotelu oraz restauracji z minibrowarem. Po czterech latach (26 lipca 2008 roku) intensywnych prac budowlano-konserwatorskich zakończony został proces odbudowy i adaptacji XVIII-wiecznego spichlerza „Nowa Pakownia”’ na luksusowy hotel.
W uznaniu wkładu w rewitalizację zabytkowego spichlerza, Rada Miasta Gdańska mocą swej uchwały przyznała hotelowi prawo używania nazwy „Hotel Gdańsk”. Do dyspozycji gości jest 48 pokoi, w tym: 10 jednoosobowych, 26 dwuosobowych, 11 pokoi Premium i 1 apartament. Pokoje wyposażone są w telewizję satelitarną, internet bezprzewodowy, sejfy i minibary. Dużą zaletą hotelu jest jego położenie: tuż przy gdańskiej marinie jachtowej naprzeciwko Żurawia. W zabytkowych wnętrzach spichlerza urządzona jest także restauracja „Brovarnia”’ z pierwszym w Trójmieście minibrowarem, który nawiązuje do wielowiekowej tradycji piwowarstwa w Gdańsku. Browar będzie warzył trzy rodzaje piwa w tradycyjnym i naturalnym procesie według bawarskiego prawa czystości z 1616 roku.
Spichlerz znajduje się przy ulicy Szafarnia.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2011 roku.