Gotycki Ratusz Głównomiejski został wzniesiony około 1336 roku. Dokładna data powstania budowli nie jest znana. Według siedemnastowiecznego kronikarza gdańskiego, Stephana Graua budowę ratusza rozpoczęto na wiosnę 1327 i zakończono w grudniu 1336 roku. Ceglano-drewnianą budowlę wzniesiono na styku ulicy Długiej i Długiego Targu stanowiących główny ciąg komunikacyjny miasta. W latach 1379-82 ratusz został rozbudowany w kierunku zachodnim oraz pod kierownictwem mistrza Henryka Ungerandina wzniesiono wieżę. Po obaleniu panowania Zakonu Krzyżackiego wieżę podwyższono i przyozdobiono smukłym hełmem. Lata 1486-92 to kolejny etap prac. Tym razem zasadniczą rozbudową kierował mistrz Henryk Hetzel, a nowy hełm wieżowy wykonał cieśla Michał Eulinger. W 1499 roku wieża została wyposażona w zegar. W 1457 roku przebywał w Gdańsku król polski Kazimierz Jagiellończyk, który w powiększonym i odrestaurowanym Ratuszu Głównego Miasta dodał koronę do herbu Gdańska, jako widomy znak uznania go za królewskie miasto. W związku z ciasnotą, około 1537 roku zaczęto wznosić wokół dziedzińca, na miejscu dawnego zajazdu, dwukondygnacyjną oficynę.
W 1556 roku ratusz został zniszczony przez pożar. Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu odbudowywanej budowli stylu renesansowego. Oficyna i skrzydła boczne utworzyły wewnętrzny dziedziniec w kształcie prostokąta. Przy pracach budowlanych wybitnie odznaczyli się artyści pochodzenia niderlandzkiego. Przepiękny hełm wieżowy skonstruowany został w latach 1559-60 przez Dirka Danielsa z Zelandii. Wewnątrz hełmu zainstalowano zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem. Wieńcząca iglicę wieży pozłacana statua ówcześnie panującego króla Zygmunta Augusta to dzieło Agacjusza z Grabowa oraz Hansa Clausa. Ratusz jest w swej zasadniczej bryle budowlą gotycką. Korpus główny, wzniesiony na rzucie prostokąta o boku 14,10 x 36,90 m, to budynek ceglany, trójkondygnacyjny i podpiwniczony. Wysoka, ośmiokondygnacyjna wieża usytuowana jest na osi poprzecznej budowli, w licu fasady. Wieńczy ją smukły dwulatarniowy hełm z posągiem króla. Portal główny ratusza i reprezentacyjne schody wejściowe są dziełem Daniela Eggerta z lat 1766-68. Elewację wschodnią, zwróconą ku wnętrzu Długiego Targu, zamyka kunsztowna kurtynowa ściana attyki, ujęta po bokach nadwieszonymi wielobocznymi wieżyczkami z latarniowymi hełmami. Zmieniono również wystrój wewnętrzny, który w dużej części oglądać możemy do dzisiaj.
W latach 1593-1611 pod nadzorem Antoniego van Obberghena rzeźbami i malowidłami ozdobiono Salę Czerwoną, Salę Białą oraz inne pomieszczenia. Najbardziej reprezentacyjny wystrój posiada Sala Czerwona – dawna Wielka Sala Rady. Manierystyczne wyposażenie tego wnętrza to m. in. bogato dekorowany kominek z rozbudowanym herbem Gdańska z 1593 roku, portal z 1685 roku oraz cykl obrazów alegorycznych Hansa Vredemana de Vriesa przedstawiających cnoty i wady. Najcenniejszym dziełem jest strop sali dekorowany 25 obrazami Izaaka van den Blocka, w bogatej snycerskiej oprawie Szymona Herle. Centrum kompozycji stanowi owalny obraz Apoteoza Gdańska. Całością prac kierował niderlandczyk Antoni van Oberghen, pełniący w tym czasie funkcję budowniczego miejskiego. Od strony Długiego Targu wbudowano w ścianę zegar słoneczny, wykonany przez księdza Aleksandra Glazera, a na wieży umieszczono w 1561 roku nowy zegar ufundowany przez władze miejskie. W XIX wieku Ratusz Głównomiejski poddano przebudowie, której ukrytym celem było zatarcie pamiątek polskości i śladów powiązań miasta z dawną Rzeczpospolitą.
W 1945 roku ratusz został zniszczony tak jak i całe Stare Miasto w 80-ciu %, tak że początkowo zrezygnowano z koncepcji jego odbudowy. Na szczęście koncepcja ta szybko upadła. Po odbudowie w ratuszu mieści się bogato wyposażone Muzeum Historii Miasta Gdańska. Obecnie prezentowane są wystawy z dziejów Gdańska. W okresie sezonu turystycznego, przypadającego na wiosenno-letnie miesiące roku, można wejść na galerię widokową wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się panorama Gdańska. Na ratuszowej wieży w 2000 roku zamontowany został nowy 37-dzwonowy carillon, wykonany przez holenderską wytwórnię dzwonów i carillonów Royal Eijsbouts w Asten.
Ratusz znajduje się w centrum Głównego Miasta, u styku ulic Długiej i Długiego Targu.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2008 roku.