Ulice Grobla I – IV to ciąg czterech ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Noszą one kolejne numery poczynając od wschodu I, II, III, IV. Podobnie w języku niemieckim nosiły one nazwy: Damm I – IV. Podział ulicy na cztery części datuje się na początek XV wieku. Ulice te powstały na grobli łączącej Stare Miasto z Kościołem Mariackim. Były to jeszcze w XV wieku tereny podmokłe, strefy zalewowe Motławy. Przebiegają w miarę południkowo. Ich nazewnictwo zostało pozostawione ze względów historycznych. Są przykładem wielkich przeobrażeń terenowych. W miejscach, które były groblami na mokradłach od kilku wieków stoi Główne Miasto.
Pierwsza część ciągu, Grobla I rozpoczyna się przy ulicy Św. Ducha. Po 80 metrach krzyżuje się z ul. Szeroką, kończąc się tym samym. Ta część ulicy po II wojnie światowej została celowo wyprostowana przez architektów celem wyeksponowania stojącej na jej początku Kaplicy Królewskiej. Grobla II jest bezpośrednią kontynuacją ul. Grobla I. Także liczy około 80 metrów i kończy się na skrzyżowaniu z ul. Świętojańską. Grobla III wychodząc z Grobli II biegnie przez ponad 70 metrów i również kończy się na skrzyżowaniu, tym razem z ul. Straganiarską. Grobla IV jest najdłuższą ulicą ciągu. Biegnąc z poprzedniego skrzyżowania, po 70 metrach natrafia na ul. Tobiasza, zaś po 90 metrach kończy się, przechodząc w ul. U Furty mającą niecałe 30 metrów. Łączy się ona z ul. Podwale Staromiejskie.
Najciekawszym zabytkiem przy ulicy Grobla IV jest były kościół św. Ducha, który jest obecnie częścią Szkoły Podstawowej nr 50 im. Emilii Plater. Przy Grobli I, na przeciw Kaplicy Królewskiej znajduje się współczesna Fontanna Czterech Kwartałów, ozdobiona czterema lwami. Miejsce to jest geometrycznym środkiem Głównego Miasta. Większość kamieniczek została odbudowana po II wojnie światowej, z wyjątkiem południowej pierzei, między ulicami Szeroką a Świętojańską. W miejscu tym po wojnie powstał niewielki skwer z fontanną i pomnikiem księcia Świętopełka.
Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.