Pałac w Gładyszach został wzniesiony w latach 1701-04 przez Dohnów z linii Schlodein. W 1858 roku rezydencja została rozbudowana.
Piętrowa rezydencja została wzniesiona w stylu barokowym na planie spłaszczonej litery H i nakryto ją dachem mansardowym. Na osi elewacji frontowej znajdował się trójosiowy pseudoryzalit. Fasadę zdobił rząd pilastrów jońskich, które podtrzymywały naczółek z kartuszem herbowym Dohnów. Wnętrze obiektu dekorował Carl Florus zu Dohna, który zaprojektował na jego potrzeby sztukaterie, kominki i stolarkę artystyczną oraz współprojektował otaczający pałac ogród. Pałac otaczał ogród z sześcioma stawami. W założeniu znalazły się budynki wozowni i stajni oraz dwukondygnacyjna kuchnia.
W latach 1867-68 Johann Larass zaprojektował przekształcenie ogrodu w romantyczny park; jedynie w najbliższym sąsiedztwie pałacu zachowano pierwotny układ regularnego barokowego ogrodu. We wnętrzach pałacu istniała do 1945 roku cenna kolekcja malarstwa, będąca rodowym majątkiem Dohnów. Część galerii została uratowana i jest obecnie wystawiona w pałacu Dohnów w Morągu. W 1945 roku rezydencja została splądrowana i ograbiona. Po wojnie budynki były użytkowane przez miejscowy PGR. W 1985 roku opuszczona budowla spłonęła. Zachowały się mury zewnętrzne i ścianki działowe. Obecnie obiekt po uporządkowaniu znajduje się pod opieką Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Warmii.
Gładysze są położone 16 km na zachód od Ornety przy drodze nr 509 do Młynar. Ruiny pałacu znajdują się w centrum miejscowości po lewej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.
Obecnie ruiny pałacu kupił pochodzący z Bawarii przedsiębiorca Stefan Hipp, który rozpoczął w 2017 roku odbudowę rezydencji w Gładyszach i wszystko wskazuje na to, że przywróci świetność tego miejsca. Odbudowa polega na rozebraniu ruin do piwnic i postawienie nowego pałacu, wg historycznej dokumentacji. Bawarczyk jest postacią znaną – z uwagi na swoje nazwisko kojarzone z popularną marką – nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Pełni ważną funkcję w holdingu Hipp, którego jest współwłaścicielem.
Nowe zdjęcia wykonano w lipcu 2022 roku.
Ciekawą architektonicznie kuźnią jest ta zachowana do dzisiaj w dawnym majątku rodu zu Dohna-Schlodien w Gładyszach (powiat braniewski). Wyglądem przypomina nieco kuźnię dworską w majątku Prakwice, który również należał do rodu Dohnów. Można przypuszczać, że kuźnia ta obsługiwała również chłopów z Gładysz, którzy mieli tu swoje małe gospodarstwa. Budowla ma charakterystyczny wygląd, tzn. posiada podcień od szczytu wsparty na czterech słupach. Podcień gwarantował ciągłość pracy kowalskiej także w czasie niepogody.
Zdjęcia wykonano w maju 2022 roku.