Neoklasycystyczny pałac w Gorzyniu został zbudowany w końcu XIX wieku, przez rodzinę von Willich.

Jest to dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. Jego fronton zdobi czterokolumnowy portyk joński zwieńczony trójkątnym tympanonem z kartuszem herbowym. Przed rezydencją znajduje się kolisty podjazd, z którego do wejścia prowadzą szerokie schody. Z lewej strony korpusu dostawiono niewielką, parterową dobudówkę nakrytą dachem mansardowym. Od południa przylega do pałacu zespół budynków gospodarczych wzniesionych w części z kamienia polnego w połowie XIX wieku. Całość jest otoczona niewielkim parkiem krajobrazowym. Przy pałacu rośnie kilka okazałych drzew, m. in. świerki o obwodzie do 400 cm i platan o obwodzie 480 cm.

Na przełomie XIX-XX wieku właścicielem Gorzynia był dr praw Kurt von Willich, landrat powiatu, którego żoną była Gertruda z domu baronowa von Rotenhan. Po przedwczesnej śmierci męża przejęła ona gospodarkę majątkiem. Ostatnim właścicielem majątku był Siegismund von Willich, który zginął w styczniu 1945 roku w szeregach Volksturmu. Po wojnie majątek przeszedł w ręce skarbu państwa. Od kilkudziesięciu lat majątek prowadzi Rolniczy Zakład Doświadczalny poznańskiej AR, a pałac jest jego siedzibą.

Gorzyń jest położony 4,5 km na południe od Międzychodu, przy drodze nr 160 do Łowynia. Założenie pałacowo-parkowe znajduje się w zachodniej części wsi, w niewielkim parku nad jeziorem.

Zdjęcia wykonano w maju 2013 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Czterokolumnowy portyk joński

  • Tympanon z kartuszem herbowym

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna z gankiem