Kastro Chlemoutsi, czyli Zamek Chlemoutsi został wybudowany na wzgórzu Chelonata w 1220 roku przez Franków, a konkretnie przez Goffreya I Villehardouina, pierwszego władcę okolicznych ziem. Był to największy zamek w księstwie, z zapierającym dech w piersiach widokiem na równiny Elidy i na Morze Jońskie. Pierwotnie zamek nazywał się Chateau Clermont, podróżnicy wspominali o Zamku Tornese, ale Bizantyjczycy preferowali nazywać go Chloumoutzi. Znajdował się w bardzo strategicznym miejscu, okazała twierdza chroniła stolicę Księstwa Andravidę, port Glarentza i oczywiście znajdujący się wewnątrz murów pałac rodu Villehardouin.
Zamek posiadał podwójną linię murów obronnych. Zewnętrzne wysokie mury obronne z blankami rozciągały się w dół po gładkich zboczach. Wewnątrz murów były chronione budynki gospodarcze, stajnie, magazyny żywności i amunicji, a także cysterny wodne. Centralna część zamku, która stoi na szczycie wzgórza, była dwukondygnacyjną sześciokątną budowlą, w której mieścił się pałac książęcy. Komnaty rozmieszczono wokół centralnego dziedzińca. Sala tronowa znajdowała się na górnej kondygnacji, gdzie rządził książę, przyjmował swoich gości lub organizował bankiety. Znajdują się tutaj kamienne siedzenia czy dość duży kominek, który był pierwszym kominem jaki pojawił się w architekturze bizantyjskiej. Przylegające skrzydła mieściły prywatne apartamenty rodziny książęcej. Jedno z pomieszczeń to tzw. kaplica książęca wyróżniająca się podwójnymi szybami w oknach. Zgodnie z tradycją kaplica była poświęcona Hagia Sophia i widać w niej nawet fragmenty fresków. Gdy Frankowie opuścili Peloponez, zamek wciąż był używany przez kolejne wieki, mimo faktu iż utracił swoją dawną sławę.
Pomimo upływu setek lat Chlemoutsi do dnia dzisiejszego jest uznawany za jeden z najlepiej zachowanych zamków w Grecji. Jest on doskonałym przykładem zachodniej sztuki fortyfikacyjnej okresu średniowiecznego. Zwiedzając go i zaglądając do każdej możliwej komnaty i miejsca możemy poczuć niesamowitą atmosferę tamtych czasów. Współcześnie w odrestaurowanych komnatach pałacu ze sklepionymi sufitami mieści się wyjątkowa wystawa zatytułowana „Era Krzyżowców w Morea”. Rzadkie artefakty takie jak monety, rzeźby, malowidła ścienne, elementy architektoniczne, akcesoria rycerskie, klejnoty, klucze i naczynia domowe dają zwiedzającym możliwość poznania życia w Księstwie.
Kastro znajduje się na zachodnim wybrzeżu Peloponezu, około 70 km na południowy-zachód od Patry. Zamek jest widoczny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
Zdjęcia pochodzą z filmu nakręconego kamerą VHS w sierpniu 1996 roku i niestety nie są najlepszej jakości.