Murowany zamek w Grodźcu wzniesiono na szczycie bazaltowej góry (389 m n.p.m.) prawdopodobnie w XIV wieku na miejscu wcześniejszej, drewnianej budowli. Fundatorem warowni był prawdopodobnie rycerz Swolo z rodu Bożywojów, którzy sprzedał ją księciu Fryderykowi I legnickiemu w latach 1470-72. Fryderyk I rozbudował zamek, prace trwały do roku 1487. W roku 1502 król czeski Władysław Jagiellończyk przekazał zamek książętom Fryderykowi II i Jerzemu i w 1522 roku z inicjatywy tego pierwszego nastąpiła kolejna rozbudowa przystosowująca zamek do obrony artyleryjskiej. Po wygaśnięciu Piastów legnickich warownia traci swe znaczenie, już w XVIII wieku była na tyle zrujnowana że kolejny właściciel Henry Wolf von Frankenberg wyprowadza się do nowego pałacu zbudowanego u stóp góry. Na początku XIX wieku kolejny właściciel Jan IV Hochberg przeprowadził romantyczną konserwację ruin i na przedzamczu założył park angielski. Kolejnymi właścicielami byli, bankier W. Chr. Beneke, a potem hrabia Leo Henckel von Donnersmarck. W 1889 roku zamek przechodzi w ręce Willibalda von Dirksena, który pod kierunkiem architekta Bodo Ebhardta remontuje zamek nadając mu dzisiejszy wygląd. W roku 1945 budowla uległa częściowej dewastacji. W latach 70 rozpoczęto adaptację zamku na dom wypoczynkowy, prace jednak zostały przerwane. Obecnie warownia jest udostępniona do zwiedzania.
Warownia składa się z zamku górnego, założonego na planie nieregularnego sześcioboku i podzamcza. Główny budynek lekko załamany znajduje się wzdłuż kurtyny zachodniej a brama wjazdowa, przy której stoi potężna wieża, od południa. Drugą wieżę ulokowano od północy. Od południa znajduje się rozległe, zalesione poddzamcze z basztami i bramą wjazdową od zachodu.
Grodziec jest położony 21 km na południowy-wschód od Bolesławca. Można wjechać samochodem na szczyt góry do samego przedzamcza.
Zdjęcia wykonano w maju 2006 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w styczniu 2017 roku.
Nowe zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.