Późnoklasycystyczny pałac z cechami barokowymi w Grudyni Małej został zbudowany u schyłku XIX wieku dla Hansa i Anne Deloch, najprawdopodobniej na miejscu starszego założenia.

Powstała wówczas dwukondygnacyjna rezydencja założona na rzucie prostokąta, nakryta dachem mansardowym. Podpiwniczony, murowany z cegły i otynkowany budynek został usytuowany na wzniesieniu górującym od wschodu nad dawnym folwarkiem, od strony którego prowadzą doń wysokie schody. Siedmioosiowa elewacja frontowa (zachodnia) została ozdobiona trójosiowym ryzalitem z czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku, zwieńczonym trójkątnym frontonem. W elewacji południowej umieszczono niewielki dwuosiowy ryzalit, zwieńczony również trójkątnym naczółkiem. Do głównej bryły od północy dobudowano parterowe skrzydło, w którym mieściła się największa sala pałacu, prawdopodobnie balowa. Nad nią pewnie kiedyś znajdował się taras, a obecnie jest ona nakryta dachem dwuspadowym. Wnętrza obiektu są w układzie dwutraktowym z centralną rozległą sienią. Do dziś zachowała dawna stolarka okienna i drzwiowa, fragmenty posadzek i parkietów, oraz jeden kominek. Budynki folwarku, rozłożone wokół prostokątnego dziedzińca, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Do pałacu od północy i wschodu przylega zdziczały park krajobrazowy.

Posiadłością do 1945 roku zarządzała Anna Deloch z pobliskiego Karchowa. Następnie pałac wraz z folwarkiem został upaństwowiony i z czasem stał się częścią ogromnego Gospodarstwa Sadowniczego. W dawnej rezydencji urządzono biura i mieszkania pracowników. Od kilku lat pałac jak i otaczający go teren znajduje się ponownie w prywatnych rękach. Niestety zaniedbany, nieogrzewany budynek powoli niszczeje, ze ścian odpadają tynki, rozwijają się grzyby, jeśli w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie pałacowi w Grudyni Małej grozi zagłada. Pałac jak i otaczający go teren nie jest dostępny dla zwiedzających. 

Grudynia Mała jest położona 13 km na północny-wschód od Głubczyc, przy drodze nr 417, 3,5 km na północ od drogi nr 38 do Kędzierzyna-Koźla.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.

  • Widok od strony folwarku

  • Ryzalit frontowy

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Sień

  • Schody na piętro

  • Schody na piętro