Zamek w Loarre (Castillo de Loarre) został zbudowany w XI wieku z fundacji króla Nawarry, Sancho el Mayor (Sancho Wielkiego), który zdobył istniejącą w tym miejscu wcześniej warownię i rozbudował ją tak by stanowiła przeciwwagę dla znajdującej się w pobliżu twierdzy muzułmańskiej w miejscowości Bolea. Po jego śmierci i objęciu panowania przez jego syna Ramiro I, władzę nad zamkiem przejął kolejny król, Sancho Ramírez, który ufundował tutaj klasztor i nadał mu bardziej eklezjastyczny charakter. Znaczenie militarne warownia straciła prawie zupełnie w 1101 roku, kiedy ostatecznie wypędzono z okolicznych ziem wojska muzułmańskie. Po tym okresie zamek-twierdza przechodził wciąż z rąk do rąk kolejnych władców. Jeszcze na początku minionego stulecia zamek przechodził gruntowne remonty. Około roku 1913 miała miejsce odbudowa wielu komnat i elementów konstrukcji, które pod wpływem czasu popadły w ruinę.

Romańska budowla, charakteryzująca się  nieregularnym planem geometrycznym jest przykładem najlepiej zachowanym XI-wiecznym zamkiem. Castillo de Loarre,  wzniesiono na litej, wapiennej skale, co praktycznie wyeliminowało możliwość jego podminowania (za pomocą podkopów) i uniemożliwiało sforsowanie jego grubych na niemal dwa metry murów obronnych. Mury okalające zamek pochodzą z XIII wieku i posiadają 10 półokrągłych baszt oraz jedną o czworokątnym przekroju. Za nimi najprawdopodobniej schronić się mogła ludność cywilna z pobliskiej wioski Loarre. W murach zamku znajdziemy niewielką kaplicę oraz część klasztorną wraz z jej główną świątynią, kościołem La Iglesia Mayor de San Pedro z trapezoidalną nawą i 26-metrową kopułą. Mieści się tam również krypta o intrygującej akustyce – La Capilla de Santa Quiteria, w której przechowywano relikwie Św. Dymitra, patrona gladiatorów i żołnierzy. W części obronnej fortecy uwagę przyciągają dwie wielkie wieże: Torre de la Reina oraz 22-metrowa Torre del Homenaje – ostatni bastion w przypadku sforsowania przez nieprzyjaciela murów. Z ich szczytów rozciąga się wspaniała panorama doliny. Surowość i prostota wnętrza oddają ducha „mrocznych wieków”. Wszystkie pomieszczenia są doskonale oznaczone i opisane, a w czasie zwiedzania można też skorzystać z przewodnika audio.

Zamek został uwieczniony między innymi w początkowych scenach filmu Królestwo Niebieskie w reżyserii Ridley’a Scott’a.

Loarre jest położone w prowincji Huesca, w Aragonii, około 80 km na północ od Saragossy.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Widok ogólny

  • Brama zamku dolnego

  • Kaplica zamkowa

  • Wnętrze kaplicy

  • Donżon

  • Donżon